Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 09:56 Bu haber 2071 kez okundu
 
EMEKLİLER; “GEÇİNEMİYORUZ”
- Haberi
EMEKLİLER; “GEÇİNEMİYORUZ”

Tüm Emekliler Sendikası Banaz Şubesi, tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak “Geçinemiyoruz” başlıklı bir basın açıklamasında bulundu.

İlçemiz Atatürk Kültürpark alanında toplanan emekliler genel merkezce yayımlanan genelgeyi okuyarak; “Emekliler açlığa, yoksulluğa mahkûm edildi, GEÇİNEMİYORUZ” dediler.

Sendika Temsilcisi Mehmet Aslan, “Zengin ekonomik kaynaklarımıza rağmen bizi açlığa mahkûm eden iktidarla karşı karşıyayız.  Dağlarımız, derelerimiz, yaylalarımız sanki bize ait değil.
Ülkenin yer altı ve yer üstü kaynakları uluslararası şirketlere devredilmiş, neredeyse yağmalanmamış kaynaklarımız kalmadı. Ülkede kapitülasyonlar yaşanıyor sanki.
Bütün ihaleler ve üretim kaynakları, siyasal yandaşlara ihale edilmekte; yollar, köprüler hep onlara tahsis edilmiş durumdadır. "geçenden beş geçmeyen-lerden on akçe" misali...
  Yoksuluz, geçinemiyoruz.
Siyasi alandaki yönetememe krizini “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile çözmeye çalışsa da, sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmakta, sistem değişikliği ile iyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, HDP’ye açılan kapatma davası, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir.
Aslan, insanca bir yaşamın herkesin hakkı olduğunu söyleyerek “Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.
Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır.
Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.
Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.
Basın açıklamasına katılan kalabalık daha sonra esnafların çay ikramlarıyla açıklamayı tamamladılar.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: EMEKLİLER;, “GEÇİNEMİYORUZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı