Haber Detayı
22 Ekim 2018 - Pazartesi 17:39 Bu haber 4829 kez okundu
 
LAVANTA ÇİFTÇİYE UMUT OLUYOR
KAYMAKAM ÇAĞLAR’IN GİRİŞİMLERİYLE LAVANTA EKİMİ YAYGINLAŞTIRILIYOR
Bölgesel Haberi
LAVANTA ÇİFTÇİYE UMUT OLUYOR

   İlçemiz çiftçileri yeni ürün lavanta ekimine başladı.
İlçemizde çoğunluğu kırsal arazisi olan köylerdeki çiftçileri Lavanta ekimine başladı. İlk olarak Ulupınar köyünde çiftçilikle uğraşan Mustafa Dönder 7 dönümlük arazisine lavanta ekimi yaptı. Ulupınar Köyü Muhtarı Abdil Doğan’dan alınan bilgilere göre lavantanın masrafsız bir şekilde yetiştiğini belirtti.
Üreticilerin mazot ve gübre konusunda maddi açıdan sıkıntı çektiklerini ve farklı arayışlar sonucunda yetkililerin de yardımıyla bölgede lavanta ekimi yaygınlaşmaya başladı.
İlçemizin yeni kaymakamı Oğuz Alp Çağlar’ın önerileriyle yapılan araştırmaların olumlu olduğu belirtildi. İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal, ilçemizin toprak ve iklim gereği bu ürüne elverişli bir yapıya sahip olduğunun bilindiğini söyledi. Bu sebeple önümüzdeki günlerde farklı kişilere ait 50 dönümlük araziye lavanta dikimi yapacaklarını, tamamen masrafsız olan lavantanın gübresiz, ilaçsız olduğunu, alıcılarının daha fazla olduğunu bu bölgenin de lavanta bitkisinin üretimi için oldukça uygun bir iklime sahip olduğunu ifade etti.
İlçemizin çeşitli köylerinde lavanta yetiştiriciliğine başlandığı belirtilirken aynı zamanda Büyükoturak köyündeki Sinan Kalpaklı isimli çiftçiye ait 6 dönümlük araziye de 8500 adet lavanta fidanı dikildiği öğrenildi.
Büyükoturak köyündeki lavanta dikim programına Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal, Banaz Meslek Yüksekokulu Orman Bölümü öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.
İlçemizdeki çiftçiler olumlu sonuçlar alınması durumunda lavanta sayesinde yeni bir umut elde edeceklerini belirttiler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: LAVANTA, ÇİFTÇİYE, UMUT, OLUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı