Haber Detayı
30 Eylül 2020 - Çarşamba 09:26 Bu haber 687 kez okundu
 
ZİRAAT ODASI TOPLANTISINDA LAVANTA KONUŞULDU
- Haberi
ZİRAAT ODASI TOPLANTISINDA LAVANTA KONUŞULDU

Banaz Ziraat Odası Başkanlığı Eylül ayı meclis toplantısını cumartesi günü gerçekleştirdi.

Oda toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya meclis üyeleri katıldı. Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem toplantının asıl konusunun ilçede yetiştirilen lavanta bitkisinin olduğunu belirtirken, “Geçen yıl oda bünyesine aldığımız Büyükoturak köyündeki 14.400 metrekarelik araziye 10 bin lavanta diktik. Bu yıl yeşeren fidelerden toplanan lavanta yapraklarından 2 litre yağ çıkartıp, küçük şişelere koyarak tanıtım amacıyla resmi daire amirlerine hediye ettik. Lavantanın ilçemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bunun yanında alternatif bitkilerinde üretilmesi önemlidir” dedi.

Erdem, Ziraat Odası Başkanlığı olarak hizmetlerinin devam ettiğini belirterek;
1- Yaklaşan ekim dönemi öncesi, çiftçimizin ihtiyacı olan gübre ve tohum çeşitlerimizi stoklarımızda bulundurmaktayız ancak TİGEM’e 600 ton tohum talebinde bulunmamıza rağmen 140 ton tohum verdiler. Verilen tohumun talebi karşılamasının mümkün olmayacağı için özel firmalardan tohumluk temin etmeye çalışmaktayız. Geçen yıl ülkemizde verim olarak 1.100 kg. ürün alınan Hüseyinbey ve aynı firmadan Delebrad çeşidi tohumlarının bağlantılarını kurduk. Ayrıca yem bezelyesi, yonca ve dörtlü karışım gibi yem bitkilerini sertifikalı ve uygun fiyatlarla satışa sunduk.
2- Odamız ekonomisine katkı sağlamak ve piyasadaki fiyat dengeleyici görevimizi arttırmak amacıyla zirai makine ekipman satışı yapabilmek için Kütahya Bereket Tarım ile anlaşma yaparak çitçimizin ihtiyacı olan her türlü makine ve ekipman satışını yapmaya devam etmek-teyiz.

3- Haşhaş ekimindeki sıkıntılar artarak devam etmektedir. Köylere verilen kotanın yanında bu yıl ek olarak 

üreticiye de 30 dekarı aşmamak kaydıyla ekim izni verilmiştir. Geçen yıl olduğu gibi haşhaş ekim işlemlerinde üreticimizin sisteme girişlerini ücretsiz olarak yapmaktayız.
4- 2021 pancar ekim sezonuna mahsus olarak pancarda kota olayı kaldırılmıştır. Bununla birlikte ilk defa pancar ekecek olan çiftçilerimize de kota tahsisi yapılacaktır. Herhangi bir ÇKS kaydı olmaksızın sadece odamızdan alınan çiftçi belgesi ile pancar ekilişi yapmaktayız.,
5- Türkiye Şeker’in geçen yıl başlattığı sözleşmeli hububat ekimi bu yılda devam edecek olup aynı pancar ekilişinde olduğu gibi gruplar kurularak sözleşmeli hububat ekimi yapılacaktır.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ZİRAAT, ODASI, TOPLANTISINDA, LAVANTA, KONUŞULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı