Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 09:48 Bu haber 635 kez okundu
 
ZİRAAT ODASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
UZUN SÜRE SONRA KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ ALINARAK MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ
- Haberi
ZİRAAT ODASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Banaz Ziraat Odası Başkanlığı koronavirüs salgını dolayısıyla yapılamayan meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, meclis üyeleri, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal, Ziraat Mühendisleri Havva Ünal ve Erkan Temel katıldı.

Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem yaptığı konuşmada “geçtiğimiz yıl verim düşüklüğünün diğer önemli bir sebebi ise Yazıtepe Köyü ve çevre köylerde tespit edilen Ekin Banbul böceğinin meydana getirdiği hastalıktır.

Maalesef bu zararlı ile bu yıl da Ovacık Köyü civarlarında karşılaşmış bulunmaktayız. Bu zararlı ile mücadele edilmesi hususunda İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün talimatı ile nisan ayı içerisinde ilaçla mücadele edilmesi hususunda mesajla bilgilendirme yaptık.

Bu zararlı ile mücadele etmek için yapılması gereken diğer önemli hususlardan bahsetmek istiyorum;
Hasat sonrası anız erken ve derin sürüm yapmak, Erken ekim ve hasat yapmak, Tarla kenarlarında işlenmemiş alan bırakmamak,
Bu yıl bakanlığın açıklayıp uygulamaya koyduğu ekin münavebesini amaçlayan 3 yıl aynı arazi için aynı ekim beyanında bulunanların o parselden destekleme alamayacağı hususundaki yaptırıma da çiftçilerimizin hem destekleme almak hem de tarım arazilerinin zararlılarla mücadele etmesi açısından önemlidir.
İlçemiz çiftçisinin önemli sorunlarından biri de yıllardır aynı ürünleri ekmeleri ve bu ürünlerden maddi bir kazanç elde etmemeleridir. Bu sorunu çözmek amacı ile Sayın Kaymakamımız ve Sayın İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak yeni ürün çeşitleri hakkında bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarımız devam ediyoruz. Bu çalışmalarımız doğrultusunda lavanta, kekik gibi tıbbi aromatik ve turizm getirisi olacağını düşündüğümüz yeni ürünlerin ilçemize kazandırılması için Odamız adına Büyükoturak köyünden almış olduğumuz 17.000 m2 araziye lavanta fidesinin dikimini yapmıştık. Geçtiğimiz günlerde arazimizin çapalamasını yaptırdık. Ayrıca  Büyükoturak köyündeki yapılması planlanan Lavanta köyü projesine ortak olduk.    
Tigem tohum dağıtımını ve selektör faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Sezonda çiftçimizin ihtiyacı olan gübre çeşitlerinin de satışına devam edeceğiz” dedi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ZİRAAT, ODASI, MECLİS, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı