İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
T.C. ADALET BAKANLIĞI
T.C. ADALET BAKANLIĞI
Haber Detayı
28 Ocak 2020 - Salı 12:10 Bu haber 387 kez okundu
 
ZİRAAT ODASI GEÇTİĞİMİZ YILI DEĞERLENDİRDİ
- Haberi
ZİRAAT ODASI GEÇTİĞİMİZ YILI DEĞERLENDİRDİ

Banaz Ziraat Odası Başkanlığı 2020 yılı ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü ve Banaz Ziraat Bankası Müdürü İdris Akgün’ünde katıldığı toplantıda geçen yıl değerlendirildi.

Ziraat Bankası Etem Erdem yaptığı konuşmada ; geçen yılın hasat açısından sıkıntılı bir yıl olduğunu, geçtiğimiz yıl verim düşüklüğünün diğer önemli bir sebebi ise Yazıtepe köyü ve çevre köylerde tespit edilen “Ekin Banbul” böceğinin meydana getirdiği hastalıktır. Bu zararlı ile mücadele etmek için yapılması gerekenler şunlardır. Hasat sonrası anızı erken ve derin sürüm yapmak, erken ekim ve hasat yapmak ve tarla kenarlarında işlenmemiş alan bırakmamaktır.

İlçemiz çiftçisinin önemli sorunlarından biri de yıllardır aynı ürünleri ekmeleri ve bu ürünlerden maddi bir kazanç elde etmemeleridir. Bu sorunu çözmek amacı ile Sayın Kaymakamımız ve Sayın Tarım İlçe Müdürümüz ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak  yeni ürün çeşitleri hakkında bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarımız devam ettik. Bu çalışmalarımız doğrultusunda lavanta, kekik gibi tıbbi aromatik ve turizm getirisi olacağını düşündüğümüz yeni ürünlerin ilçemize kazandırılması için Odamız adına Büyükoturak köyünden almış olduğumuz 17.000 metrekare araziye lavanta fidesinin dikimini yaptık. Ayrıca  Büyükoturak köyündeki yapılması planlanan Lavanta köyü projesine ortak olduk. Umarız ki oda olarak başlattığımız lavanta yetiştiriciliğinin çiftçimize örnek olması ve yeni bir kazanç kapısı açılması ifadelerini kullandı.
Katılımcılara ziraat ve devlet destekleri konusunda bilgiler aktarıldıktan sonra toplantı sona erdi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ZİRAAT, ODASI, GEÇTİĞİMİZ, YILI, DEĞERLENDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı