Haber Detayı
12 Ekim 2021 - Salı 09:42 Bu haber 427 kez okundu
 
UŞAK’TA PANCAR ALIMLARI BAŞLADI
- Haberi
UŞAK’TA PANCAR ALIMLARI BAŞLADI

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası 96.pancar alım kampanyası açılış töreni Vali Funda Kocabıyık’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda, 96. kampanya dönemi kapsamında şeker pancarı alımına başlandı.

Türkiye'nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında üretime başlayan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda, alım kampanyası dolayısıyla tören yapıldı.

Törene Vali Funda Kocabıyık’ın yanı sıra  Milletvekili Mehmet Altay, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kılıç, Türkşeker Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Tanrıverdi, Fabrika Müdürü Mehmet Zararsız, ilgili STK temsilcileri, daire müdürleri, fabrika personeli ve çiftçiler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Mehmet Zararsız, bu yıl 54 köyde 901 çiftçi ailesiyle 168 bin ton üretim kotası sözleşmesi yaptıklarını söyledi.
Şeker pancarı ekimlerinin 18 Mart'ta başladığını, bu dönemde 21 bin 600 dekar alanda hasat yapılacağını aktaran Zararsız, bugüne kadar çiftçilere 11 milyon lira avans ödendiğini dile getirdi.
Türkşeker Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Tanrıverdi ise yaptığı konuşmada şeker pancarından şeker üretiminin ülkemiz için öneminden söz etti.
Belediye Başkanı Mehmet Çakın ve ardından Milletvekili Mehmet Altay da yaptıkları konuşmalarda yaklaşık bir asırdır faaliyetini sürdüren Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nın Uşak için önemine değindiler.
Vali Funda Kocabıyık ise konuşmasında Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasının Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yerli ve millî sanayi hamlemizin lokomotif kuruluşlarından biri olduğunu vurguladı.
Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasının ülke ekonomisine katkısına değinen Vali Funda Kocabıyık “95 yıldır bölgemiz çiftçilerinin kazancında önemli bir yere sahip olan Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasının, yaptığı üretimle ülkemiz ekonomisine de büyük bir katkısı olmuştur. Ülkemizin kalkınmasında millî üretim anlayışıyla kurulan fabrikalarımız, bir asra yakın süredir bölge ekonomimizi önemli ölçüde desteklemektedir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana birkaç kuşağın ekmek kapısı olagelmiş kuruluşlarımızın üretim kalite ve kapasitesini artırarak gelecekte de bölgemiz üreticilerinin destekçisi olmaya devam etmesi büyük önem taşımaktadır. Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası bu anlamda sanayicilerimize ve yatırımcılarımıza ilham kaynağı olmuştur.” diye konuştu.
Uşak’ın yanı sıra çevre illerde üretilen şeker pancarlarının da Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası’nda işlendiğini belirten Vali Funda Kocabıyık, “Yıllardır Uşak’ımızın adıyla ve tarihiyle özdeşleşen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikamızın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş destanından ilham alan köklü geçmişiyle gelecekte de hem şehrimizin hem de bölgemizin önemli kuruluşlarından birisi olmaya devam edeceğine yürekten inanıyorum.  Bu vesileyle, bu yıl 96.sı gerçekleştirilecek olan Pancar Alım Kampanyası’nın bütün üreticilerimiz ve fabrika çalışanlarımız için hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından fabrikaya ilk pancarı getiren çiftçilere Vali Funda Kocabıyık ve protokol üyelerince çeşitli hediyeler verildi. Kampanya açılış kurdelesinin kesimi sonrası Vali Funda Kocabıyık’ın kantara çıkan pancar yüklü ilk aracın kantar fişini imzalamasıyla şeker pancarı alımına başlandı.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: UŞAK’TA, PANCAR, ALIMLARI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı