Haber Detayı
23 Eylül 2020 - Çarşamba 09:23 Bu haber 328 kez okundu
 
UŞAK'TA 2 AYDAN BÜYÜK BÜYÜKBAŞ HAYVANLARA ŞAP AŞISI YAPILIYOR
- Haberi
UŞAK'TA 2 AYDAN BÜYÜK BÜYÜKBAŞ HAYVANLARA ŞAP AŞISI YAPILIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan "Bölgesel Risklerin Azaltılmasına Dayalı Şap Hastalığının Kontrol ve Eradikasyon Projesi" kapsamında Uşak'ta 2 aydan büyük büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapılıyor.

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, il genelinde hayvan yetiştiricileri ile irtibata geçerek büyükbaş hayvanlara şap aşısı yapıyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanan proje kapsamında 2 aydan büyük büyükbaş hayvanlara 1 Eylül ile 16 Kasım tarihleri arasında şap aşısı yaptıklarını söyledi.
İl genelinde 2 aydan büyük 130 bin büyükbaş hayvana şap aşısı yapacaklarını aktaran Keleş, "Şap hastalığı salgın ve bulaşıcı, viral bir hayvan hastalığıdır. Şap hastalığının hayvan ölümlerine sebebiyet vermesinin yanı sıra, meydana getirdiği et, süt gibi verim kayıpları üreticilerimizi ve ülke ekonomimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Çok hızlı bir bulaşma ve yayılma gösteren hastalığının ve neden olduğu ekonomik kayıpların önlenmesi için büyükbaş hayvanların ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez aşılanması gerekmektedir." dedi.
Keleş, yetiştiricileri, hayvanların şap hastalığına karşı korunması için aşılamaya dikkat etmeleri konusunda uyardı.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: UŞAK'TA, 2, AYDAN, BÜYÜK, BÜYÜKBAŞ, HAYVANLARA, ŞAP, AŞISI, YAPILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı