Haber Detayı
30 Eylül 2020 - Çarşamba 09:23 Bu haber 508 kez okundu
 
UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM; ÇİFTÇİ BATIYOR
ÇİFTÇİLERİMİZİN SORUNU BİTMİYOR
- Haberi
UŞAK MİLLETVEKİLİ ÖZKAN YALIM; ÇİFTÇİ BATIYOR

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım Uşak Muharremşah köyünde tarlada domates hasatı yapan üreticileri ziyaret etti.

Yalım ziyaret  sonrası özellikle genel tarım politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yalım açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Merkez Muharremşah köyündeki domates tarlasındaydık. Bu yıl oldukça bereketli, tabii ki tüketicimizin, vatandaşımızın en ucuz şekilde domates tüketmesini, almasını istiyoruz ve de bunu destekliyoruz.

Ancak bunun yanında da üreticiyi de kesinlikle düşünmek zorundayız. Şuanda dekarına 6-7 ton civarında domates kaldırılıyor. Ancak kilogramı 40-80 kuruş arasında satılıyor. Bİr dekar domatesin maliyeti 4 bin 500 TL yani çiftçi kesinlikle para kazanmıyor, kafa kafaya denk geliyor hatta zarar ediyor. Bunu aşmak için, vatandaşımızın da ucuz domates yemesi için kesinlikle ürüne destek verilmesi gerekiyor.

Yani tarlaya değil, araziye değil kesinlikle ekilen, biçilen ürüne destek verilmeli. Ürüne destek verildiğinde hem üretim artacak hem de üretilen ürüne destek alındığında üreticinin de kazancı artacak ve böylece tüketici daha ekonomik maliyetlere ürün satın alacak. Aynı zamanda milli gelirimizin yüzde 1'inin çiftçiye destek verilmesi gerektiği kanunlar içerisinde mecburidir. Ancak bunu maalesef AK Parti hükümeti kesinlikle uygulamıyor. Bir an önce milli gelirimizin yüzde 1'inin çiftçilere destek olarak verilmesi şarttır. Bunun yanında kesinlikle gübre, akaryakıt, mazot, elektronik ve de buna benzer destekler verilmesi gerektiğini ÖTV'siz, KDV'siz ve de mazot verilmesinin,  gübre verilmesinin gerektiğinin özellikle altını çiziyorum."

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: UŞAK, MİLLETVEKİLİ, ÖZKAN, YALIM;, ÇİFTÇİ, BATIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı