Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 09:51 Bu haber 1225 kez okundu
 
ÖĞRENCİLER GAZETE BASIMINI YERİNDE İNCELEDİ
- Haberi
ÖĞRENCİLER GAZETE BASIMINI YERİNDE İNCELEDİ

İlçemizdeki bir ilkokul öğrencileri ders konusu olan matbaa ve gazete basımını yerinde görmek için gazete ve matbaamızı ziyaret ettiler. Geçen hafta gerçekleşen eğitim ziyaretinde öğrenciler eski ve yeni sistem hakkında bilgi edindiler.

Mahire Eynel İlkokulunda eğitim gören 1. sınıf öğrencileri başlarında öğretmenleri ve okul Müdürü Refik Tuncay ile birlikte gazetemizin basıldığı matbaa tesislerimize geldiler. Yaklaşık 30 kişilik 2 sınıftan oluşan öğrencilere iki bölümde gazetenin basımı anlatıldı.

İlk matbaa baskısını ağaç oyma tekniği ile M.S. 700 yıllarında Uzak Doğu’da yapıldığı iddia edilmektedir. Ancak 1450 yıllarında Johannes Gutenberg metal harflerle basım tekniğini bularak matbaa mesleğinde ilk adım olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ise düzenli ilk matbaa hizmeti 1700'lü yıllarda İbrahim Müteferrika tarafından kurularak gazete ve kitap basımına başlanmıştır.

Bu bilgiler ışığında matbaanın tarifi konuk öğrencilere anlatıldı. eski sistem olan kurşun harfler kavalet denen kasalarda gösterilerek bu sistemin sonrasında ofset sisteminin gelişimi hakkında bilgiler verildi. Ofset kalıplarındaki gazete sayfalarının makinada basılarak yerel gazetelerin nasıl çıkarıldığı tatbiki olarak gösterildi.
Ziyaretten oldukça memnun ayrılan öğrenciler matbaanın tarifi ve gazete ile dergilerin nasıl basıldığı konusunda geniş kapsamlı bilgi edindiler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: ÖĞRENCİLER, GAZETE, BASIMINI, YERİNDE, İNCELEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı