Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 09:40 Bu haber 1097 kez okundu
 
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERİMİZLE BULUŞUYOR
- Haberi
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERİMİZLE BULUŞUYOR

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan "Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor Projesinin 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren de uygulamasına devam edilmektedir.

Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle buluşuyor Projesi

Projenin Amacı Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrenciler; öğretmenleriyle birlikte, öncelikle okulun bulunduğu mahalle olmak üzere sırasıyla ilçede tespit edilen belirli sayıdaki ihtiyaç sahibi yoksul muhtaç durumdaki kişilerin evlerinde bulunan kullanılamaz veya eskimiş durumdaki eşyaların tamir ya da değişim gerektiren küçük onarımlarının, hayatlarını  kolaylaştırıcı bilgilendirme ve yardımların, onları mutlu edecek maddi ve manevi dokunuşların toplum hizmeti kapsamında belirli bir plan ve proje dahilinde yerel imkanlarla yapılmasıdır.

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.
Projenin Hedefleri  Bu proje ile öğrencilerin;
Sahip oldukları millî, manevî, ahlaki, insanî ve kültürel değerleri geliştirmelerini,
İhtiyaç sahibine yardım etme, yardımlaşma kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularının güçlendirilmesi,
Hoşgörü, saygı sevgi, meslek ve sanata duyarlı tutum ve davranış sahibi, başarılı bireyler olarak yetişmeleri,
Toplumda kalıcı gönül köprüleri kurmaları,  
Sosyal becerileri ve kendilerine olan güven duygusunun gelişmesi,
Sosyal ve kültürel alanda okulunu temsil etme bilinci kazanmaları.
Ders dışı zamanlarını verimli geçirmelerinin sağlanması,
Okula olan aidiyet duygularının güçlendirilmesi,
Gerçek hayatta iş başı eğitimleri ile mesleki becerilerinin geliştirilmesi
İhtiyaç sahibi yoksul veya muhtaç kişilerin; İncitilmeden, kalplerini kırmadan yardım edilmesi,
Hayata tutunmalarına katkıda bulunulması
Toplumda;Yardımlaşma, kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesi suretiyle toplumsal duyarlılığın artırılması,
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin tanıtılması,
Öğrenci ve öğretmenlerimizin toplumla bütünleştirilmesi hedeflenmektedir.
Ayrıca öğrencilerin zamanlarını verimli geçirerek istenmeyen ortamlarda bulunmalarının veya yanlış arkadaşlıklar kurmalarının önlenmesi suretiyle uyuşturucu ve diğer zararlı maddeleri kullanmalarının engellenmesi, şiddete eğilim duyanların kontrol altına alınmasının sağlanması, okula olan aidiyetin, akademik ve sosyal başarılarının artırılması, okul devamsızlıklarının azaltılması ile öğrencilerde yeni ilgi alanları oluşturulması hedeflenmiştir.
Uygulamaya konulan bu projenin uygulayıcıları Banaz Şehit Tuncay Durmuş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şehit Rıfat Gündüz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlükleridir. Bu okullarımızdan toplam 19 öğretmen ve toplam 16 öğrenci ile çalışmalara başlanmıştır. Okul müdürlüklerince belirlenen 11 aileye yönelik proje çalışması yapılacaktır. Banaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu proje çalışmalarında emeği geçen tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dileriz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: MESLEK, LİSESİ, ÖĞRENCİLERİ, AİLELERİMİZLE, BULUŞUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı