Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 15:57 Bu haber 541 kez okundu
 
MARATONCU AKIN HAYVANLAR İÇİN KOŞTU
- Haberi
MARATONCU AKIN HAYVANLAR İÇİN KOŞTU

Banazlı Maratoncu Akın Yeniceli, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde farkındalık sağlanması amacıyla hayvan mamalarıyla ilçemizden Uşak’a 34 kilometre koştu.

İlçemizin yetiştirdiği ultra maraton sporcusu Akın Yeniceli, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'ne dikkat çekmek için, sırt çantasına yüklediği mamalarla Banaz’dan Uşak’a yaklaşık 34 kilometre koştu.

Yeniceli, Banaz İlçe Emniyet Müdürlüğünde teslim aldığı mamaları, şehir merkezindeki Tiritoğlu Parkı'nda Uşak Valisi Funda Kocabıyık'a teslim etti. Kocabıyık ve Yeniceli, mamaları, buradaki sokak hayvanları besleme noktasına bıraktı.
Vali Kocabıyık, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm canlılara saygı gösterilmesi gerektiğine dikkati çekti. Dünyanın canlıların ortak yaşam alanı olduğunu belirten Kocabıyık, şöyle konuştu:
"Yaşamın sağlıklı bir şekilde sürmesi, biyolojik çeşitliliğin ve doğal dengenin korunması için diğer canlılara ihtiyacımız sonsuzdur. Bunun için de bir bütün olarak yaşadığımız ekosisteme ve dünyaya saygı duyup onu korumalıyız." dedi.
Vali Funda Kocabıyık konuşmasına şöyle devam etti, "Bildiğiniz üzere kültürümüzde ve inancımızda merhamet, hoşgörü, saygı her zaman ön plandadır ve en önemli değerlerimizdendir. Hayvanlara karşı yapılan kötü muameleler de kültür ve medeniyet değerlerimizle asla uyuşmaz.
Bizim en büyük öğretilerimizden biri; kendimizden güçsüz ve bize muhtaç olan canlılara merhametli davranmamız gerektiğidir.
Bu bilinçle; devletimizin ilgili kurumları, dernekler ve hayvanseverler hayvanlarımız için çalışmalar yapmakta. Fakat hayvan yaşamının sağlıklı ilerlemesi sadece kurum ve kuruluşların değil toplumun her üyesinin sorumluluğudur. Toplum olarak hayvanlara karşı duyarlı ve özenli davranırsak geleceğimizi inşa edecek olan çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılayabiliriz. Sadece sadık dostlarımız kediler ve köpekler değil böceğinden kuşuna kadar tüm hayvanlara karşı aynı özeni göstermeliyiz”
Akın Yeniceli ise etkinlikte görev aldığı için gururlu olduğunu belirterek, Vali Kocabıyık ve yetkililere teşekkür etti. Polis ekiplerince, hayvan resimlerinin yer aldığı balonlar ile Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) Uygulaması konusunda bilgilendirici broşür dağıtıldı.
Biz de Valimiz Funda Kocabıyık ve Maratoncumuz Akın Yeniceli’yi duyarlı davranışlarından dolayı kutluyor, hayvanseverler adına kendilerine teşekkür ediyoruz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: MARATONCU, AKIN, HAYVANLAR, İÇİN, KOŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı