Haber Detayı
21 Aralık 2020 - Pazartesi 17:31 Bu haber 1134 kez okundu
 
KURUTTUĞU MEYVELER GELİRE DÖNÜŞTÜ
• İSRAF OLMASIN DİYE KURUTTUĞU MEYVELER TALEP GÖRÜNCE TİCARETE BAŞLADI
- Haberi
KURUTTUĞU MEYVELER GELİRE DÖNÜŞTÜ

İlçemizde bir ev hanımı israf olmaması için kuruttuğu fazla sebze ve meyveleri ticarete dönüştürdü. Banaz’da yaşayan 33 yaşındaki Merve Anıl, evinde oldukça fazla olan ve israf olmasın diye kuruttuğu meyveleri, kendi markasıyla Türkiye'nin dört bir yanına satmaya başladı.

Bir çocuk annesi Merve Anıl'ın eşi, 2019 yılının mayıs ayında bacağının kırılması üzerine geçirdiği ameliyat sonrası yaklaşık 3 ay evde dinlenmek zorunda kaldı.

Merve Anıl, bu süreçte hasta ziyaretinde getirilen meyveleri, israf olmasın diye ince ince dilimleyerek kuruttu. Kuruyunca cips haline dönüşen meyveleri, gelen misafirlere de ikram eden Merve Anıl, çok beğenilince bununla ilgili üretim yapma fikri ortaya çıktı. 

Yaşadığı evinin bir odasını bu işe ayıran Anıl, aldığı iki makinede yaklaşık 15 çeşit meyveyi kurutup cips haline getirerek satmaya başladı. Kuru meyveleri ilk olarak Uşak il merkezinde satışa sunan Anıl, "Merve'nin Elinden" adında oluşturduğu kendi markasıyla internet üzerindeki alışveriş sitelerinden ve sosyal medya hesaplarından da pazarladı. Kısa sürede birçok şehirden talep almaya başlayan genç girişimci bayan, şimdi kendi markasının basılı olduğu özel ambalajlarda paketlediği ürünleri kargoyla Türkiye'nin dört bir yanına gönderiyor. Merve Anıl, çilek, ananas, muz, elma, kayısı, şeftali, erik, incir, dut, nar, Hindistan cevizi gibi meyveleri kurutarak sattığını ve hem ailesine hem ilçeye katma değer sağladığını belirtiyor.

İlk etapta evdeki fazlalıkları değerlendirmek ve israfı önlemek adına böyle bir işe başladığını aktaran Anıl, "Bu kadar talep göreceğini ben de düşünmüyordum ama şu an karşılaştığım yoğun ilgiden çok memnunum. Öncelikle kendi işimi kurduğum için çok mutluyum. Çocuklarımıza sağlıklı meyve cipsleri yedirmeyi öneriyorum" dedi. Ürünlerini Türkiye'nin 81 iline kargoyla gönderdiğini dile getiren Anıl, işini daha da büyütmeyi planladığını aktardı.
Önümüzdeki süreçte tesis kurup kadınlara istihdam sağlamayı hedeflediğini anlatan Anıl, "Mutfak konusunda iyi olan kadınlarla çalışıp büyümeyi hedefliyorum. Yurt dışından da ürünlerimize talep var. Ürünlerimizi vakumlayıp yurt dışına gönderiyoruz. Kapasitemiz çok yüksek olmadığı için bunu şu an çok fazla yapamıyoruz ancak buraya gelenlere verebiliyoruz. İhracat boyutuna ulaşmayı biz de hedefliyoruz. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde doğal ürünleri talepte arttı. Meyveleri direkt üreticiden alıyorum. Onları özenle seramik bıçaklarla dilimliyorum. İçerisinde herhangi vitamin ya da mineral kaybı da oluşmuyor" dedi. Merve Anıl, isteyen her kadının benzer işlerde başarılı olabileceğini belirtti.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: KURUTTUĞU, MEYVELER, GELİRE, DÖNÜŞTÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı