İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 11:48 Bu haber 1945 kez okundu
 
KOLZA, BANAZ İÇİN YENİ BİR ALTERNATİF
- Haberi
KOLZA, BANAZ İÇİN YENİ BİR ALTERNATİF

Kanola bitkisinin ıslah edilmemiş hali olan Kolza’nın ilçemiz için yeni bir alternatif bitki olabileceği belirtildi.

Murat Dağı eteklerindeki Comburt ve Baltalı Ovası’nın bu bitkinin üretimine son derece uygun olduğu tespit edildi.

Dünyada, yağ bitkileri tarımında soya ve pamuk çiğidinden sonra en fazla üretimi olan bitki kolzanın olduğu belirlendi. Bu bitki için ise ilimizde uygun ekim alanlarının olduğu tespit edildi.

Uşak’ta kolza tarımına uygun alanlarını tespit etmek amacıyla yapılan çalışmalarda yaklaşık 50 bin dönüm civarında sulu tarım arazisinin kolza yetiştiriciliğine elverişli olduğu bulgusuna varılmıştır. Baltalı ovası, kolza tarımının geliştiği alanların başında gelmesiyle civarda başka ekonomik faaliyetlerinin de gelişmesine vurgu yapılmaktadır. Özellikle kolza tarımın Baltalı yörede başlatılmasıyla arıcılık faaliyetinin yaygınlaşacağına dikkat çekilmiştir. Birbirini bütünleyen bu faaliyetlerin yörenin kırsal olarak kalkınmaya katkı yapabileceğine sonucu elde edilmiştir.

Bu alanların değerlendirilmesi sonucunda Uşak’ta 720 ile 1200 ton kolza üretimi gerçekleşebileceği hesaplanmıştır. Belirlenen alanlarda kolza tarımının yüksek verimli olabilmesini sağlamak amacıyla toprak hazırlığı, ekim zamanı, tohumluk, ekim şekli, bakım, gübreleme, ekim nöbeti, yabancı ot mücadelesi, kolza hastalık ve zararlıları, hasat ve depolama gibi konularda uzman görüşünün illaki gerekli olduğu bilgisi eklenmiştir.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: KOLZA,, BANAZ, İÇİN, YENİ, BİR, ALTERNATİF,
Yorumlar
Haber Yazılımı