Haber Detayı
19 Mayıs 2020 - Salı 09:20 Bu haber 1330 kez okundu
 
İLÇEMİZDEKİ GÖLETLERE YAVRU SAZAN BIRAKILDI
- Haberi
 İLÇEMİZDEKİ GÖLETLERE YAVRU SAZAN BIRAKILDI

Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri  “İç Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında ilçede bulunan 10 gölete 33 bin adet aynalı sazan yavrusu bıraktı. Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Su Ürünleri Mühendisleri İsmail Tayfun Taş, Cebrail Akça, Naime Solak, Ziraat Mühendisi Ali İncekara ve Tekniker Mehmet Sezer Temel’den oluşan grup, Ahat, Kızılhisar, Kızılcasöğüt, Derbent, Gedikler, Kuşdemir, Hallaçlar, Paşacık, Baltalı ve Bahadır göletlerine 33 bin adet aynalı sazan yavrusunu suya bıraktılar.

Konuya ilişkin gazetecilere açıklama yapan Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Yeni açılan kaynakların en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla akarsu, göl ve göletlerde balıklandırma işlemine devam ettiklerini dile getiren Ünal, "İlçede bulunan 10 gölete saldığımız 33 bin aynalı sazan yavruları, Antalya Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitü Müdürlüğü Kepez biriminden temin edildi. Mevcut popülasyonun korunması ve devamlığının sağlanması amacıyla göletlere bırakılan yavru sazanların asgari boy olan 40 cm'den aşağı avlanmaması büyük önem taşımaktadır." dedi.
Ekibe Kızılcasöğüt Belediye Başkanı Güngör Oral, Kızılhisar Köyü Muhtarı Salim Uğuz, Ahat Köyü Muhtarı Özhan Uğuz ve Hallaçlar Köyü Muhtarı Ramazan Yeter’de eşlik etti.
 
VALİ FUNDA KOCABIYIK, GÖĞEM GÖLETİNE YAVRU BALIK BIRAKTI
Uşak’ta ki 22 gölete balıklandırma çalışmaları kapsamında 67 bin pullu sazan yavrusu bırakıldı. Uşak Valisi Funda Kocabıyık, su kaynaklarında balık popülasyonunun korunması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Göğem Göleti’ne pullu sazan yavrusu bıraktı.
Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince temin edilen balıkları suya bıraktıktan sonra açıklama yapan Vali Funda Kocabıyık, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitü Müdürlüğü’nden temin edilen 67 bin balığın bugün Uşak'a getirildiğini ve toplam 22 gölete bırakıldığını belirtti. Göğem Göleti’ne 15 bin yavru balık bırakıldığını belirten Vali Funda Kocabıyık, su kaynaklarının korunması ve  doğal yaşamın devamlılığının sağlanmasının önemine değinerek,  balıklandırma çalışmalarının süreceğini söyledi.
Göletlerde ağla avcılık yapmanın yasak olduğunu sadece belirlenen dönemlerde oltayla amatör avcılık yapılabileceğini hatırlatan Vali Funda Kocabıyık, mevcut balık stoklarının korunması için herkese görev düştüğünü belirtti.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: , İLÇEMİZDEKİ, GÖLETLERE, YAVRU, SAZAN, BIRAKILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı