Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 08:44 Bu haber 702 kez okundu
 
BÜYÜKOTURAK DOĞAL YAŞAM KÖYÜ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
- Haberi
BÜYÜKOTURAK DOĞAL YAŞAM KÖYÜ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2019 SOGEP (Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı) kapsamında Uşak İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan TR33/19/SODESGP/0010 No'lu “Büyükoturak Doğal Yaşam Köyü Projesi” desteklenmeye hak kazanmıştır. Proje maliyeti 1.440.900 TL olup Proje Bütçesinin 83,28’lik (1.200.000 TL) kısmı Zafer Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmaktadır. Kalan 16,72 lik (240.900 TL) kısmı ise başvurucu kurum olan Uşak İl Özel İdaresi ve proje ortağı olan Banaz Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile Banaz Ziraat Odası tarafından karşılanacaktır.

Proje kapsamında Büyükoturak Köy Tüzel Kişiliğine ait olan atıl durumdaki belediye binası ve eklentileri proje kapsamında tıbbi aromatik bitki işleme ve satış tesisine dönüştürülerek tesiste çeşitli tıbbi aromatik bitkilerin yağları çıkarılacak ve bu yağlardan çeşitli kozmetik ürünler (kolonya, krem, sabun vb.) imal edilecektir. Bunların yanı sıra kurulacak olan demonstrasyon bahçesinde çeşitli tıbbi aromatik bitkiler yetiştirilerek üreticinin bitkiyi görmesi sağlanacaktır. Bu sayede bölgede tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği teşvik edilecek, üretim çeşitliliği ve üretim miktarı arttırılacaktır. Bölgede imal edilen ürünler kurulacak olan satış ofisiyle yerinden ve online ticaret siteleri aracılığıyla internet üzerinden satışa sunulacaktır.
Proje kapsamında bölge halkına ve üreticilere çeşitli teknik, kültürel ve bilgilendirici eğitimler verilecektir.  Proje tamamlandığında bölgede tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini yaygınlaşacak ve bölgede yeni bir iş sektörü oluşarak tıbbi aromatik bitkilerin ekiminden nihai ürün elde edilmesine ve satışına kadar tüm aşamalar tesiste gerçekleştirilecektir.
Projemizin il ve ilçemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederiz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: BÜYÜKOTURAK, DOĞAL, YAŞAM, KÖYÜ, PROJESİ, HAYATA, GEÇİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı