Haber Detayı
25 Ocak 2022 - Salı 09:31 Bu haber 490 kez okundu
 
BANAZ ZİRAAT ODASI BAŞKANI ETEM ERDEM "ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA”
- Haberi
BANAZ ZİRAAT ODASI BAŞKANI ETEM ERDEM

Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem yılın ilk meclis toplantısında girdi maliyetlerinin artmasından dolayı çiftçimiz zor durumda dedi.

Meclis üyelerinin ve köy muhtarlarının katıldığı toplantı Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda konuşma yapan Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, "Son günlerde kur değişikliklerinden tüm sektörlerde olduğu gibi üreticilerimizde büyük ölçüde etkilenmiştir. Geçen yıl torbası 150 lira olan yaprak gübresi bu yıl 800 liraya kadar çıktı. Akaryakıt fiyatları da ona keza. Bizlerde oda olarak araştırmalar yaparak çiftçimize düşük maliyetli gübre tedarik etmeye çalıştık. Araştırmalarımız sonucunda toz gübre yerine sıvı gübrenin maliyetinin daha uygun olduğunu öğrendik. Birkaç firmayla anlaşmalar yaparak sıvı gübrelerimizi odamız bünyesine getirdik ve satışlarına başladık. Biz Banaz Ziraat Odası Başkanlığı olarak ilk önce çiftçimizin menfaatinin en önde olduğunu belirtmek isterim" dedi.
Toplantının sonunda Oda Genel Sekreteri Mehmet Topbay 2021 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Gündem maddelerini şu şekilde sıraladı;
1- Çiftçimizin girdi maliyetlerindeki aşırı artış bu yıl ki ekilen tarım arazilerinde geçen yıla göre büyük oranda düşüşe sebep olmuş, ekilen arazilerin de ya hiç gübre kullanmadan ya da az miktarda kullanarak ekim yapması, akabinde üst gübrelerinde de 4-5 kat artış olması rekolteyi düşüreceğini öngörmekteyiz. Üst gübresinde sıvı formdaki ürünlerimizin satışına başladık, bu ürünleri alırken en yüksek verimliliği getireceğini garanti edilen firmalardan aldık, ki diğer piyasada bulunan sıvı gübrelerden üstün ve ekonomiktir.
2- Oda olarak 650 ton tohum talep etmemize rağmen bize 100 ton tohum tahsisi yapılmış. Bunu alıp çiftçimize satışını yaptık, ki ekilen alanın azalması ve tohum fiyatlarının da yüksek olması nedeniyle elimizde 15 ton civarı arpa tohumumuz, taban gübrelerimiz bulunmaktadır.
3- Köylerimizde gelen talepler doğrultusunda çevre ilaçlamasını yaptık.
4- Civciv satışımız da yine yem fiyatlarındaki artış sebebiyle geçtiğimiz yıllara göre biraz daha düştü
5- ÇKS dosyalarının geçtiğimiz yıllarda muhtarlıklara teslim edilmesi ve bu şekilde yapılması şeklinde iken geçen yıl ve bu yıl kişilerin kendine teslim edilmesi, çiftçimizin de muhtarlıklardan evrak beklemesi dosya yapılmasını azaltmaktadır. Biz bu konuda Tarım İlçe müdürlüğümüzle iletişime geçerek dosyaların muhtarlıklara verilmesini talep ettik. Ancak henüz talebimiz karşılanmış değil. Odamız ile ilgili diğer bir husus ise topladığımız aidat gelirlerinin tamamı bize kalmayıp belli bir kısmını genel merkeze göndermekteyiz, ayrıca diğer birlikler gibi vergiden muaf olmadığımız için yüklü miktarda vergi de ödemekteyiz.
6- Bu yıl da geçen yıla göre aidat gelirlerinde düşüş yaşanmış, dosya yaptıran çiftçi sayımız azalmakla birlikte üye sayısında da azalma görülmektedir. Pandemi süresince üretimin ne denli önemli olduğu, tarım ve çiftçinin önemi anlaşılmış diye düşünülüyor.
Yine aynı tarım ve hayvancılık politikaları ile yine en büyük zararı çiftçilerimiz çekmekte, üretimden uzaklaşmaktadır.
Verilen, verildiği düşünülen hibe ve destekler büyük ölçekli üreticilerin ulaşıp diğer çiftçilerimizin faydalanamadığı yatırımlar olmaktadır.
7- Son günlerde meydana gelen enerji kesintileri nedeniyle işlerin aksamaması için odamıza jenaratör aldık.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: BANAZ, ZİRAAT, ODASI, BAŞKANI, ETEM, ERDEM, "ÇİFTÇİ, ZOR, DURUMDA”,
Yorumlar
Haber Yazılımı