Haber Detayı
30 Haziran 2020 - Salı 10:14 Bu haber 1170 kez okundu
 
BANAZ EMEKLİ SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI
EMEKLİLER DEVLETTEN BU SIKINTILI SÜREÇTE DAHA FAZLA DESTEK BEKLİYOR
- Haberi
BANAZ EMEKLİ SEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Emekli-Sen (Tüm Emekliler Sendikası) Banaz ilçe Temsilciliği basın açıklamasında bulundu.

Üyeler ilçemiz Kültürpark alanındaki Atatürk Anıtı önünde toplandılar. Üyelerden Ülkü Erdem basın açıkla-masını okudu.

Yapılan açıklamada Erdem, “Bu içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçte devletin emeklilere daha fazla destek çıkmasının gerektiği ortada. Zaten yetersiz olan emekli maaşları salgınla beraber iyice yetersiz hale gelmiş, açlık sınırında yaşayan emekliler özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için yetersiz maaşlarından harcama yapmak zorunda kalmışlardır.

Ardı ardına açıklanan paketlerde ise emeklilerin hayatını kolay-laştıracak, rahatlatacak hiçbir önlem yer almamıştır. En düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağına dair açıklama “emeklilerin açlık sınırının altında yaşadığı” gerçeğinin yetkililer tarafından kabul edilmesidir. Aslında artış diye ifade ettikleri bu durum bir kandırmacayı ifade etmektedir. Şöyle ki; maaşı 1.500 TL’ye yükseltilen emeklinin maaşına gerçek anlamda 1.500 TL’ye ulaşıncaya kadar zam yapılmamakta, maaş artışlarından yarar-lanamamaktadır. Takdir edileceği gibi buda bir iyileştirme değildir” ifadelerini kullanırken Erdem bu süreçte iktidardan isteklerinin şunlar olduğunu söyledi.
En düşük emekli maaşı 2.500 TL  düzeyinde olmalıdır. Yılda iki kere verilen ikramiyeler dört sefere çıkarılmalı ve tutarı da 2.000 TL olmalıdır. Sağlık hizmetleri alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetiminde olmalıdır.
Emekliler için Mart ayından geçerli olmak üzere altı ay süresince her ay için 2.000 TL salgın desteği yapılmalıdır. İkinci bir işte çalışmak zorunda kalan emeklilerin hak kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır.
Elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve temel gıda maddeleri emekliler için 50 indirimli olmalıdır. Aradaki fark sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır” dedi.
Emekli-Sen (Tüm Emekliler Sendikası) Banaz Temsilcisi Mehmet Aslan ise “Avukatlık yasasında yapılacak değişikliğe karşı demokratik anayasal haklarını kullanmak isteyen Baro temsilcilerine karşı gösterilen baskı ve engeller savunma hakkına ve bu hakkın kullanılmasına yönelik olup asla kabul edilemez. Baro temsilcilerine gösterilen tutumun yasal olarakta ahlaki ve vicdani olarakta kabul edilemez olduğunu belirterek bu tutumunu kınıyoruz” dedi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: BANAZ, EMEKLİ, SEN’DEN, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı