Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 11:39 Bu haber 5289 kez okundu
 
BANAZ’DA MUZ YETİŞTİRİYOR
• İLÇEDEKİ TERMAL SERADA YETİŞTİRİLEN İLK MUZLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI
- Haberi
BANAZ’DA MUZ YETİŞTİRİYOR

• İlçemizde yaklaşık 1000 metre yükseklikteki rakımdaki jeotermal serada topraksız tarım yöntemiyle muz yetiştiriliyor.

Geçtiğimiz yıllarda ilçemiz Hasan köyü sınırlarında kurulan ve domates, çilek, kavun yetiştiren Birlik Ziraat İşletmesi ilçede imkansızı başararak muz yetiştirdi.

Seralarda mart ayında topraksız olarak 35 muz ağacı dikildi. Aynı zamanda Türkiye’de ilk olarak serada ve topraksız olarak yetiştirilen muzlar meyve vermeye başladı. İlk meyve hasadı Uşak Valisi Funda Kocabıyık’ın katılımıyla yapıldı.

Vali Kocabıyık yaptığı açıklamada; Uşak'ın iklim ve toprak özellikleri bakımından tarıma çok elverişli bir bölge olduğunu söyledi. Hamamboğazı bölgesindeki sıcak su kaynaklarının serada tarım yapılmasını kolaylaştırdığına dikkati çeken Kocabıyık, "Biz şimdi burada 35 ağaçtan muz hasadını gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de bir ilk burada, Banaz’da yapılıyor. Öncelikle buranın rakımı 1000. Bu rakımda ilk defa muz üretimi gerçekleştiriliyor.

Onun yanında jeotermal kaynaklarla ve topraksız olarak muz üretimi yapılıyor. Bunlar çok önemli. Biz üreticilerimizi her zaman destekliyoruz. İnşallah daha da ileri gidilir. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Birlik Ziraat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala; “ilçede jeotermal serada topraksız domates ve çilek yetiştirdiklerini ve muz yetiştirmek için çalışmalar yaptık. Gereken sıcaklığı ve nemi oluşturduktan sonra 30-35 muz fidesini saksılara topraksız olarak diktik. 8 Ay gibi bir sürede meyve vermeye başlayan ağaçların ilk hasadını yapmaya başladık. İlk hasattan elde ettiğimiz 1400 kilogram ürünün ise İstanbul’da satışı yapılmaktadır. Seralarımızda ananas ve mango yetiştirmek için de çalışmalar yapıyoruz.

Muz Türkiye’de çok yaygın olarak üretilse de biz muzu 1000 rakımda üretiyoruz ve kışın burası -18 dereceyi buluyor. Ama biz bu derece soğukta üretimimizi aralıksız sürdürdük. Domates üretimi yaz-kış devam etmektedir. İlçeden çok sayıda işçi çalıştırıyoruz. Her zaman çeşitliliğe gidiyoruz” dedi. 

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: BANAZ’DA, MUZ, YETİŞTİRİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı