Haber Detayı
20 Şubat 2020 - Perşembe 16:56 Bu haber 5552 kez okundu
 
BAHADIR BARAJI DUVARINDA PATLAMA RİSKİ
- Haberi
BAHADIR BARAJI DUVARINDA PATLAMA RİSKİ

İlçemiz Bahadır Barajında meydana gelen çatlaklar paniğe neden oldu.

Edinilen bilgilere göre köylüler tarafından farkedilen çatlaklar DSİ Bölge Müdürlüğü'ne bildirildi. Olay yerine gelen DSİ Yetklilileri barajın tahliye vanalarını açarak barajdaki suyu boşaltmaya başladılar. Olay yerinde açıklama yapan Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağar "ihbar üzerine olay yerine geldik gördüğünüz üzere baraj duvarında çatlaklar mevcut, DSİ ekipleri çalışmalarına devam ediyor. Boşaltma çalışmaları devam ediyor. İnşallah hiçbir sıkıntı yaşamadan sorun çözülür" dedi.

Bahadır köyünde başta DSİ ekipleri olma üzere Jandarma, AFAT, Banaz Belediyesi ekipleri de tedbir amaçlı nöbet tutuyorlar.

Bahadır Köyü ve Hatıplar köyünde öğleden sonra okullar tedbir amaçlı olarak tatil edildi.

Son edindiğimiz bilgi ise Bahadır ve Hatıplar köyündeki vatandaşların evleri bolaştılması için talimat verdildiği ifade edildi.

Banaz Çayındaki su yükselmesi sebebiyle Güllüçam köyünde dere kenarında evleri olan vatandaşlara temkinli olmaları için ilan veriliyor.

Uşak Valiliği'nin konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şu şekilde;

Uşak’ın Banaz İlçesi Sıracevizler Deresi üzerinde yer alan Bahadır Göleti’nde 20.02.2020 Perşembe (Bugün) sabah saatlerinde gövde dolgusunun akışa göre sağ tarafında su çıkışı gözlemlenmiştir. Göletten çıkan suyun bölgede herhangi bir olumsuzluğa neden olmaması için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü ekiplerince güvenlik önlemleri anında alınmış, yetkili makam ve mercileri bilgilendirilerek, vatandaşlar uyarılmıştır.

Su çıkışının artmaması ve gölet gövdesinin daha fazla hasar görmemesi için dip savak vanaları açılmış, boşaltma işlemlerine başlanmıştır. Olay nedeni ve oluş şekli ile ilgili çok yönlü incelemeler sürmektedir.

DSİ  2. Bölge yetkilileri ile yapılan değerlendirmede, yağışın da artması ve yarın da devam edeceği öngörüldüğünden, dere yatağı güzergahında bulunan Bahadır (584 nüfus) ve Hatipler (778) köylerimizin tedbiren tahliyesine karar verilmiş olup, vatandaşlarımızın Banaz ilçe merkezindeki  otel, pansiyon, yurt ve diğer kamu binalarında barındırılmaları planlanmıştır.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: BAHADIR, BARAJI, DUVARINDA, PATLAMA, RİSKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı