Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 09:36 Bu haber 324 kez okundu
 
ANDIMIZIN KALDIRILMASI UŞAK’TA PROTESTO EDİLDİ
- Haberi
ANDIMIZIN KALDIRILMASI UŞAK’TA PROTESTO EDİLDİ

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelikle "Öğrenci Andı" kaldırılmıştı. Bu düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin hemen ardından konu Eğitim-İş Sendikası tarafından yargıya taşımış ve Danıştay 8.Dairesi, sendikanın talebini haklı bularak Andımız'ın kaldırılması kararını hukuka aykırı bulmuştu. Ancak 2018'de verilen karar sendikaya göre hukuka açıkça aykırı bir şekilde uygulandı. Bu nedenle karar, Andımız'ın okullara dönmesini sağlayamamıştır.

MEB, bununla da yetinmeyerek Danıştay'ın ilgili kararının bozulması için temyiz başvurusunda bulundu. Çelişkilerle dolu bu hukuki sürecin ardından, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi'nin Öğrenci Andı'nı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını bozmuş ve Andımız'ın artık okullarda okutulmaması yönünde karar vermiştir.
Eğitim İş Şubesi Uşak'ta Tiritoğlu Parkında Andımızla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada Öğrenci Andı'nın kaldırılması hukuka aykırı olduğu vurgulandı.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ANDIMIZIN, KALDIRILMASI, UŞAK’TA, PROTESTO, EDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı