Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 12:15 Bu haber 2098 kez okundu
 
ALTERNATİF ÜRÜN ÇALIŞMALARI HIZLANDI
• BAZI KÖYLERİMİZDE GELENEKSEL ÜRÜNLERİN DIŞINDA DENEME BAHÇELERİ OLUŞTURULUYOR
- Haberi
ALTERNATİF ÜRÜN ÇALIŞMALARI HIZLANDI

• İlçemizde çiftçiler hububat ekiminin kazancının az olmasından dolayı farklı ürünler arayışı içine girdi.
Bu doğrultuda ilçenin çeşitli yörelerinde yetiştirilen sebze ve meyveler yerinde incelendi.
Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli tarla ziyaretlerinde bulundu. Ziyarete Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal, Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem ve Yönetim kurulu üyeleri ve Ziraat Mühendisi Havva Ünal katıldı.
Banaz ilçesi Paşacık köyünde 1400 metre rakımdaki yaylada organik olarak yetiştirilen ürünler incelendi. Üretici Ahmet Özyurt ve Halil Yüce’nine açık alanda yetiştirdiği karnabahar, brokoli, lahana, kırmızı lahana, domates, yeşil soğan, ıspanak ve biberler ziraat mühendislerince incelenerek üreticilere bilgiler verildi.
Daha sonra aynı bölgede Menderes Yorulmaz’a ait Gransimit bodur elma bahçesinde incelemelerde bulunuldu. İlçeye bağlı Hasan köyüne geçen ekip Birlik Ziraat İşletmesinde topraksız tarımla çilek yetiştiriciliği serasında işletme yetkililerinden bilgi aldı. Son olarak Banaz Sanayi Sitesi yakınlarında bulunan Hüsnü Çakın’a ait bodur elma bahçesi ziyaret edildi.
Gazetecilere açıklama yapan Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar “ilçemizde son günlerde yaptığımız incelemelere göre üreticilerimiz, çiftçilerimiz alternatif ürünler arayışı içinde. İlçemizde kazançlarını artırmak isteyen üreticilere bu gibi küçük çaplı denemeler yaptıkları ve diğer üreticilere örnek oldukları için kutluyorum. İnşallah emeklerinin karşılıklarını alırlar ve karlı bir kazanç elde ederler” dedi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ALTERNATİF, ÜRÜN, ÇALIŞMALARI, HIZLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı