Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 09:05 Bu haber 1158 kez okundu
 
- Haberi

Son günlerde çevrecileri ve ilçe halkını yakından ilgilendiren Banaz Çayı’ndaki kirlilik çeşitli tepkilere yol açtı.

Suçlamaların hedefindeki Banaz Belediyesi’nin atıkları Banaz Çayı’na bıraktığı yönündeki iddialar doğrultusunda yeni yapılan arıtma tesislerinin çalışmadığı yönünde görüşler yer almıştı.

Tesiste yaptığımız inceleme ve araştırmalarda ilçemizin günlük ortalama foseptik atığı dahil 1700-1800 metreküp kirli suyun arıtıldığı açıklandı. Son derece teknolojik sistemle arıtılan suyun tesise gelmeden önceki halini fotoğraflarda sizlere aktardık.

Arıtma tesisinin tamamlandığı ancak hala yüklenici firma tarafından deneme çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü belirten Esen İnşaat’ın Çevre Mühendisi Volkan Yıldız, arıtmanın çalışmadığı yönündeki iddiaları yalanladı. Gerekli testlerin sürekli olarak yapıldığı ve arıtılan suyun gayet temiz olduğunu belirtti. Farklı aşamalardan geçen içinde foseptik atığı da olan kirli suyun temiz bir şekilde Banaz Çayı’na salındığını belirtti.
Yıldız, yaptığı açıklamada; “Çalışmalar düzgün bir şekilde devam ederse yüklenici firma olarak Banaz Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’ni faal olarak çalışır şekilde Banaz Belediyesi bünyesine yakında teslim edeceğiz” dedi.
Yeşil Banaz Gazetesi olarak bizzat yaptığımız incelemede yetkililer tesise gelen kirli suyu ve Banaz Çayı’na bırakılan su örneklerle gösterildi. Banaz Çayı’na akan kirli suyun Banaz Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi’nden yapılmadğı görüldü.
İlçemizin arıtmasının en yakınındaki hatta içinden Banaz Çayı’nın geçtiği Güllüçam Köyü sakinleri arıtma yapılmadan önce çaydan gelen kötü kokudan rahatsızlık duyduklarını fakat arıtma faaliyete geçtikten sonra kokudan eser kalmadığını belirttiler. Yetkililerin bu sorunu Banaz Çayı’na akan diğer kaynaklarını inceleyerek çözmelerini bekliyoruz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı