Haber Detayı
31 Temmuz 2018 - Salı 10:36 Bu haber 4236 kez okundu
 
İlçemizin bazı köylerindeki hayvanlarda yine şap hastalığı çıktı.
Bölgesel Haberi

İlçemizin bazı köylerindeki hayvanlarda yine şap hastalığı çıktı.

Halk arasında “Tabak” hastalığı olarak bilinen ve oldukça bulaşıcı bir özellik taşıyan hastalık için gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

İlçemizin Gürlek köyünde görülen hastalık için Küçükoturak, Muratlı, Yeşilyurt, Çamsu, Burhaniye Ovacık, Küçükler, Yukarı Karacahisar, Bahadır, Hatıplar ve Banaz köyleri şap hastalığı için karantinaya alındı. 

Hastalığın kısa sürede yok edilmesi için bu köylerdeki vatandaşların Banaz Hayvan Pazarı’na büyük ve küçükbaş hayvan getirmemeleri konusunda uyarılar yapıldığı belirtildi.

Şap hastalığının daha çok koyun, keçi, sığır, manda gibi çift tırnaklı hayvanlarda görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar; ağız içinde tırnak, meme ve deri gibi bölgelerde yaraların oluşmasıyla görülen küçük mikroplarla bulaştığını hatırlattı.
Vatandaşların en pratik önlem olarak hayvanlarını makina ile sağmaları, ahır, kümes gibi hayvanların barındığı yerleri kireçle boyamaları, çiğ sütü çıplak elle temastan kaçınmaları ve hayvanlarla sağma, temizleme, yemleme, bakım gibi işlemlerinde eldiven kullanmaları önerildi.
Hastalığın önümüzdeki kurban bayramı öncesinde kısa sürede yok edilmesi için gereken titizliğin uygulanması gerekmektedir.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı