Yazı Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 09:54 Bu yazı 1083 kez okundu
 
BİR HASTANE MESELESİ
Orhan Sunal
orhansunal@hotmail.com
 
 
İlçemizde son günlerde bir hastane meselesi var ki; dillerden düşmüyor. İnsanlar evlerinde, parklarda, sokaklarda ve tabi sanal alemde hastaneden yakınıp duruyorlar.
Araştırmalarımız neticesinde sıkıntıların en büyük kısmının doktorların ilçemizde durmaması olduğu ortaya çıktı. Son teknolojiye uygun, böylesine görselliğiyle olsun mekanıyla olsun ilçeye yakışan  bir yapı hastanemiz. Fakat nedense doktorlar bir türlü hastanede durmak istemiyor, durmuyor, belki de durması istenmiyor, durması için çaba sarf edilmiyor.
Siyasilerden midir, yoksa ilçe yönetiminden mi kaynaklanıyor bilemiyorum, diğer ilçelere baktığımızda tam kadro ekipler var, peki Banaz’da neden yok?
Sivaslı ve Eşme’de olan sözleşmeli uzman doktor, çalıştıkları hastaneler 4924 sayılı yasa kapsamında olduğu için yüksek maaş almakta ve  tayin istememektedirler. Ama bu kapsam her nedense Banaz’a verilmemekte, bu yüzden Banaz’da yeni atama zorunlu hizmetini tamamlayıp döner sermaye olmadığı ve düşük maaş aldıkları için daha iyi imkanlara sahip diğer hastaneleri tercih etmektedirler.
Yani uzun lafın kısası biz Banaz Devlet Hastanesi’nin Sağlık Bakanlığı kanunundaki 4924 maddesine tabi edilmelidir.
Banaz’ın ihtiyacı en az 7-8 ana branşta sözleşmeli uzman tabip kadrosudur. Diğer ilçelerde olan doktor kadrolarından bizler de istiyoruz. Bu isteğimiz çok birşey değildir 
İlçemizle ilgili asıl mesele bizim ilçemizdeki hastaneye 46 köy, 1 belde haricinde Dumlupınar, Hocalar ve Yeşilhisar’dan da hastalar gelmektedir. Yani neredeyse küçük bir bölge hastanesi konumundaki Banaz Devlet Hastanesi niye gözardı ediliyor.
Bu konuyla ilgili daha çok bilinmeyen ayrıntı olduğu belirtiliyor. Örneğin Banaz’a gelen ödeneklerin diğer ilçelere aktarıldığı, ilçemize gelen bazı tıbbi cihazların Eşme’ye, Sivaslı’ya sevk edildiği bile iddia ediliyor.
Şayet bu durumlar böyle ise Banazlı idareci, siyasetçi ve vatandaşların uyumaya devam etmesini diliyoruz...
 
Etiketler: BİR, HASTANE, MESELESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı