Yazı Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 11:04 Bu yazı 528 kez okundu
 
BANAZ DEVLET HASTANESİNE ASFALT BAĞLANTI YOLU
Vadi Dalkılıç
 
 
          Aşağıda 2002 yılında, yani yaklaşık 17 yıl önce Banaz için yazdığım bir yazıyı ilgilerinize sunuyorum, Banaz’a hastane yapıldı. Bana göre hastaneler birçok il ve ilçelerde olduğu gibi anayol üzerine inşa edilmeliydi. Ancak hiç olmazsa Banaz Devlet Hastanesine ulaşan yolların tamamına ana yola kadar hem hastaneye ulaşımın kolay anlaşılabilmesi, hem de hasta konforu, hastanın taşınması sırasında çekilen sıkıntıların azalması için asfalt yol yapılmalı, bağlantı kavşaklarında da “asfalt yolu takip ederseniz Hastaneye ulaşırsınız” gibi bir uyarıcı tabelalar ile yönlendirmeler yapılarak ulaşım en kısa süreye indirilmeli, Hastaneye ulaşım konforlu hale getirilmeli görü-şündeyim.
 
TRAFİK HASTANESİ
          Bir söz vardır; "1 salisenin önemini 100 mt. koşusunda ikinci olana sorun" diye. Zamanın önemini belirten bu sözü açıklama gerek yoktur. Ülkemiz ve ilçemiz açısından da bazı hususlar vardır ki bu sözü ilke alarak irdelemeye, tartışılmaya ihtiyacı vardır.
            Zaman zaman yenilerini belirtmek üzere şimdilik tespit ettiğimiz bir kaç hususa bu yazımızda da değinilecektir.
Bu yazımızın konusu Ankara-İzmir karayolunda, trafiği yoğun anayol üzerinde yer alan ve gittikçe önemi artan ilçemizde Anayol üzerine konuşlandırılacak bir trafik hastanesine ihtiyaç vardır.İlçemizde Devlet Hastanesi ve bağlı küçük çaplı sağlık birimlerinin olduğu bellidir. Ancak herhangi bir acil vakada Devlet Hastanesine ulaşımın ne derece sıkıntılı olduğunu görmekteyiz. Şimdiki durumda Acil servis gerektiren bir sağlık vakasında Devlet Hastanesine ulaşımın anayola uzaklığı ve şehir içinden ulaşımdan başka çare olmaması sebebiyle hastaneye geç ulaşımdan dolayı ölümle sonuçlanabilen müdahale gecikmesi gibi sorunlar yaşandığı gerçektir. Bu durum kendini şehir içinde hızlı Ambulans kullanım zorunluğu sebebiyle şehir içinde yaşayan halka karşı meydana gelebilecek ikinci bir vaka tehlikesi(Cumartesi pazarı günü ise daha da vahimdir) ve acil yardımın gecikmesi gibi kendini göstermektedir. Şimdiki halde herhangi bir acil vakada önce ilçemizdeki Devlet Hastanesine yaralıların getirilmesi buradaki ön muayene, gerektiğinde Uşak ilindeki sağlık kurumlarına sevk gibi hususlar saniyenin dahi önemli olduğu insan hayatındaki ilk yardımın önemini daha da artırmaktır. Bir çok kere ambulansların önce Banaz Devlet Hasta-nesine, oradan da Uşak Devlet ya da S.S.K. Hastanesi acil servisine yöneldiklerine tanık olduk. Aradaki yarım saate yakın zaman kaybının önemini bu tür sıkıntıları yaşayanlar daha iyi anlayacaklardır. (Zamanında yapılan konuşlandırma hatalarını (!) tartışmayı yersiz buluyorum. Mevcut kurumlar iyileştirilmeli, amacında kullanılmalı, ancak yeterli görülmemeli, kutuplaşma ve rant düşünceleri oluşmak-sızın gerekli yatırımlar yapılmalıdır.)
            Görüşümüzün uygulanması için öncelikle kamuoyu oluş-turulmalı, Ankara-İzmir karayolundan ilçeye de uzak olmayan bir yer seçilmeli, hızla toplanacak bağışlarla (her ne kadar iş adamlarımız ve gurbetçilerimize yeterince yüklenilmiş ise de) ve kamudan alınacak pay için bu yöndeki çalışmalara başlanmalıdır. İlçemiz çevre köylerinin de kurulacak hastaneden yararlanması ve çok amaçlı kullanılması sağlanmaktadır. 1965 yılından sonra yolun geçmesi ile rant kazanma şeklinde olumlu etkilerini gören ilçe halkımız meydana gelen bir çok trafik kazası ile de yakınlarını kaybetmekle maalesef olumsuz bedelini maddi ve manevi ödemek zorunda kalmıştır. Merkezden yönetiminin hakim olduğu ülkemizde mahalli idare ve baskı kurumları ile iş adamlarımız ve halkımıza görev düşmektedir. Bu konuda Meslek Yüksekokulunun dahi ilçe ekonomisine ne derece olumlu katkılarının olduğu inkar edilemez. Bu konuda başta Banaz Meslek Yüksekokuluna maddi ve manevi katkıda bulunan iş adamlarımızı kutluyorum.
            Denizli Barosu Avukatlarından sayın Av. Atilla Sezener'in güncel sorunlara dair çalışmalarında değindiği gibi maalesef yurdu-muzda birçok beyin daha ambalajı açılmadan! toprağa gitmektedir. Banaz ve ülke geleceği yararına omuz omuza dayanışma dileği ile... 26.10.2002
 
Etiketler: BANAZ, DEVLET, HASTANESİNE, ASFALT, BAĞLANTI, , YOLU,
Yorumlar
Haber Yazılımı