İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ESKUDER BANAZ’A TEŞEKKÜR ETTİ
ESKUDER BANAZ’A TEŞEKKÜR ETTİ
Haber Detayı
20 Kasım 2018 - Salı 10:45 Bu haber 2401 kez okundu
 
ZİRAAT ODASI SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
- Haberi
ZİRAAT ODASI SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

İlçemiz Ziraat Odası Başkanlığı 2018 yılı son meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda odanın iki aylık mali durumunun görüşülmesi ve alınan yönetim kurulu kararları görüşüldü.

Meclis toplantısına Banaz Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem ve meclis üyeleri katıldı.
Toplantıda konuşan Kaymakam Çağlar; Meclis üyeleri ile tanışarak, köylerdeki sıkıntılar ve yapılması gereken hizmetleri dinledi. Başkan Erdem’den odanın faaliyetleri ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Bu tür toplantılarda her zaman yer almak istediğini belirten Çağlar, çiftçilerimizle buluşup sıkıntılarını dinleme fırsatı sağladığını belirtti.
Başkan Erdem Kaymakam Çağlar’a davetimizi dikkate alıp toplantımıza teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Biz düzenli olarak toplantılarımızı yapıyoruz. Köylerdeki sıkıntıları dinleyip, araştırıp çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ama son günlerdeki ekonomik sıkıntılar sebebiyle çiftçiler, yani üreticiler girdilerin yüksek olduğundan dolayı sıkıntı çektiklerini ifade ederken toplanı gündemini açıkladı.
Meclis Gündem Maddeleri
1- Odamızın iki aylık mali durumunun görüşülmesi. Alınan yönetim kurulu kararlarının görüşülmesi.
2- Çiftçimizin içinde bulunduğu sıkıntıların görüşülmesi, ülkemizin dışarıdan et ithal ederek hayvancılık alanında uygulanan yanlış tarım politikalarına bir yenisini ekleyerek ürecimize büyük bir darbe vurmuştur. Aynı zamanda ithal edilen etlerin sağlıksız olduğu da son günlerde çıkan haberlerden anlaşılmaktadır. Et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için yapılan fakat başarısızlıkla sonuçlanan ithal et politikasının yerine hayvancılık alanındaki girdi fiyatlarını düşürerek ve genel başkanımızın çözüm olarak sunduğu hayvan başı 1.000 TL destek verilmesi uygulaması ile bu sorunların daha kalıcı ve kolay bir şekilde çözüleceğine inanıyoruz. Hayvancılıkta diğer sorun damızlık hayvanların kesilmesi bu sorunun önüne geçebilmek için de süt desteklemelerinin devlet tarafından arttırılması gerekmektedir. Ayrıca ülkemizde küçükbaş hayvancılığa üreticimizi teşvik edici desteklemeler verilmesi gerekmektedir. Küçükbaş hayvancılığı destekleyerek geliştirebilirsek alacağımız verim küçükbaş hayvancılık da yılda 2 defa doğum yaptığı için  verim büyükbaş hayvancılığa göre daha yüksek olacaktır.
Bununla birlikte akaryakıt, yem ve gübre fiyatlarımdaki aşırı yükseliş çiftçimizi zor durumda bırakmaktadır. Bütün girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı üreten değil tüketen bir toplum olup her türlü ihtiyaca ithal ürünlerden karşılamaya başladık.
3- Genel başkanımızın Ankara’da düzenlediği Orta Güney Anadolu Bölge toplantısına katılarak çiftçilerimizin sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirerek genel başkanımızla istişarede bulunduk.
4- Yukarıda belirttiğimiz gibi gübre maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı bu yıl şu ana kadar 240 ton kadar 20.20 gübre satışımız. 200 ton da Tigem buğday, arpa tohumu satışımız olmuştur. Odamız gübre satışına başlayıncaya kadar 20.20 gübrenin fiyatı piyasada 110-120 Tl iken biz gübre satışına 93 Tl’den başladığımızda diğer satıcıların bize yakın fiyatlarla satmak zorunda kalmaları çiftçimizin menfaatine olmuştur. Ancak yine de bu sezon piyasada en uygun gübre satışını odamız yapmıştır. Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda her türlü tohumluk satışı yapmaya çalıştık özellikle yem bitkileri tohumlarında uygun fiyatlarla çiftçimize sunmaya çalıştık. Halen gübre, arpa tohumu ve yem bitkilerinden bazı tohumlar stoklarımızda mevcuttur.
5- 2019 yılı ÇKS başvuruları kasım ayı içerisinde başlamış olup Tarım İlçe Müdürlüklerinde Ocak ayı sonuna kadar yaptırılması söylenmiş. Ancak bizim çiftçimize ricamız yılbaşına kadar yaptırmaları hususunda olacaktır. Çünkü çiftçimizin işlemlerinde meydana gelecek herhangi bir aksi durumda düzeltme yapmaları için yeterli zamana sahip olacakları ve burada da son günlere bırakılmasından kaynaklı arbedenin yaşanmaması için yılbaşından önce yaptırmaları menfaatlerine olacaktır.
6- Sellektör faaliyetleri bu yılda devam etmiştir. Ancak geçen hasattaki ürün kalitesinin düşüklüğünden kaynalı olmasından dolayı bu yıl geçen senelere göre daha az tohum seçme işlemi yapılmıştır.
7- Bu yıl haşhaş ekim taahhütlerinin çiftçimize yardım amaçlı herhangi bir ücret talep etmeden odamızda yapılarak yardımcı olmaya çalıştık. Yönetim Kurulu Adına Etem ERDEM
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ZİRAAT, ODASI, SON, MECLİS, TOPLANTISINI, YAPTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı