Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 18:37 Bu haber 412 kez okundu
 
ZİRAAT ODASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
- Haberi
ZİRAAT ODASI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

Banaz Ziraat odası Başkanlığı düzenli olarak yaptığı meclis toplantısını gerçekleştirdi.
Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya meclis üyeleri, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal ve Ziraat mühendisi Havva Ünal katıldı. Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem, köylere yapılan ilaçlamalar, biçerdöver kontrollerine değindi. Hayvancılığın gerekli destekler sağlanmadığı için sıkıntılı olduğunu belirten Erdem girdi fiyatlarındaki artış ve ithalat bu kötü gidişin sebebidir.
İlçe Tarım Müdürlüğünün örnek bahçelerde kullanılmak üzere odamız tarafından çapa makinası alınıp İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne teslim edildiğini belirtti. Gündemde olan ve önemli bir konu olan Murat Dağında siyanür ile altın aranması ilçemiz tarımını da olumsuz yönde etkileyecektir dedi.
Konu hakkında açıklama yapan Ziraat Mühendisi Havva Ünal yaptıkları araştırmalar sonucunda çoğu köyde mahsullerde Ekin Banbulu ve Ekin Kanburu böceği görüldüğünü ifade etti.
Bu böcekten kurtulmanın bazı yöntemlerinin olduğunu bunlar ise mahsulü kaldırdıktan sonra araziyi derin olarak sürmek, ilaçlama yapmak ve özellikle kesin çözüm olan ise her yıl aynı çeşit mahsulü ekmemek değişik yem bitkileri ekmektir. Birde özellikle tüm köylülerin arazilerinin sınırlarında an diye bıraktıkları bölüm araziye zarar veren canlıların barınmasını sağlıyor onun için bu bölümlerinde sürülmesi sınırların değişik şekillerde belirlenmesi üreticilerin faydasına olacaktır dedi.
Son olarak üyelerin soruları cevaplandı.
Kaynak: Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: ZİRAAT, ODASI, MECLİS, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı