Haber Detayı
24 Kasım 2021 - Çarşamba 11:01 Bu haber 448 kez okundu
 
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ERDEM; “HERŞEYE RAĞMEN ÜRETECEĞİZ”
ODANIN AYLIK MECLİS TOPLANTISI CUMARTESİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİ
- Haberi
ZİRAAT ODASI BAŞKANI ERDEM; “HERŞEYE RAĞMEN ÜRETECEĞİZ”

Banaz Ziraat Odası Başkanlığının aylık meclis toplantısı cumartesi günü Oda merkezinde yapıldı. 

Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem’in koordinatörlüğünde yapılan toplantının ana konusu piyasadaki fiyat artışları oldu.

Genel çalışmaları değerlendiren Erdem, Odanın faaliyetleri hakkında şunları aktardı.
“Çiftçimizin girdi maliyetlerindeki aşırı artış bu yıl ki ekilen tarım arazilerinde geçen yıla göre aşırı derecede düşüş meydana getirmiştir. Bu dönemde ihtiyacımız olan taban gübresi tedariğinde güçlük yaşadık. Halen stoklarımızda taban gübremiz mevcuttur. Artan fiyatlara, maliyetlere ve herşeye rağmen üretmeye devam edeceğiz.”
Oda olarak 650 ton tohum talep etmemize rağmen bize 100 ton tohum tahsisi yapılmış. Bunu alıp çiftçimize satışını yaptık, ancak talep olduğu taktirde ihtiyaç doğrultusunda bulup çiftçimizin mağduriyetini gidermeye çalışıyoruz. Aynı zamanda yemlik tohumluklarımızda stoklarımızda mevcuttur. 
Odamızın da proje ortağı olduğu Büyükoturak köyünde yapımı tamamlanan tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi amaçlı fabrikanın açılışına Valimiz Funda Kocabıyık’ın da katıldığı açılışa katıldık.
Tarım Bakanlığının İl ve İlçe Müdürlükleri aracılığı ile hibeli olarak yaptığı buğday, arpa, bezelye ve fiğ gibi tohumluk dağıtımlarının diğer ilçelere nazaran ilçemizde daha az miktarda yapılması üzücü bir karar.
ÇKS dosyalarının geçtiğimiz yıllarda muhtarlık-lara teslim edilmesi ve bu şekilde yapılması şeklinde iken geçen yıl ve bu yıl kişilerin kendine teslim edilmesi, çiftçimizin de muhtarlıklardan evrak beklemesi dosya yapılmasını azaltmaktadır. Biz bu konuda Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçerek dosyaların muhtarlıklara verilmesini talep ettik.
Son günlerde meydana gelen enerji kesintileri nedeniyle işlerin aksamaması için odamıza jeneratör alınmasına karar verildi.” dedi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: ZİRAAT, ODASI, BAŞKANI, ERDEM;, “HERŞEYE, RAĞMEN, ÜRETECEĞİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı