Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 10:04 Bu haber 563 kez okundu
 
YEREL BASINI YOK EDECEK TASARIYA TEPKİ
- Haberi
YEREL BASINI YOK EDECEK TASARIYA TEPKİ

Türkiye Gazeteciler Federas-yonu (TGF) Yönetim Kurulu, Anka-ra’da bir dizi temaslarda bulunarak, “Yargı Reformu Paketi”nde yer alan ve yerel basının geleceğini bütünüyle tehlikeye atan düzenlemeden derhal vazgeçilmesini talep etti. TBMM Baş-kanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ve her partiden milletvekille-riyle görüşen TGF Heyeti, söz konusu 

düzenlemenin, resmi ilanların büyük bir bölümünü ortadan kaldıracağına vurgu yaparak, bunun, son yıllarda güçlükle ayakta durma mücadelesi veren yerel basının, adeta sonunu getireceğine işaret etti.
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret eden TGF Yönetim Kurulu ve Başkanlar Konseyi Üyeleri, Meclis Başkanı Şentop’a bir rapor sunarak, sorunun önemini ayrıntılarıyla anlattılar. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın heyet adına Başkan Şentop’a sunduğu talep yazısında aynen şu ifadeler yer aldı: “ Kıymetli Meclis Başkanımız; öncelikle ülkemizin bekası ve milletimizin refahı için gösterdiğiniz kıymetli gayretleriniz için şükranlarımızı sunuyor, verimli çalışmalarınızın, onurla üstlendiğiniz TBMM Başkanlığı görevinizde de başarıyla devam etmesini diliyoruz.
 
Değerli Meclis Başkanımız;
Mayıs ayı sonunda açıklanan ve kamuoyuna ‘Yeni Yargı Reformu Paketi’ adıyla yansıyan yeni düzenlemeler içinde yer alan “resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kalkmasının” öngörülmesi, Anadolu basınında şok etkisi yaratmış, adeta yok olma tehlikesini ortaya çıkarmıştır.
Zira icra, iflas ve ihale ilanları başta olmak üzere Basın İlan Kurumu aracılığı ile yayınlatılan resmi ilanlar özellikle yerel basınımız için hayati öneme haizdir.
Yeni düzenleme ile resmi ilan statüsünde olan icra ilanlarının, yaygın ve yerel gazetelerde yayınlanma zorunluluğunu kalkmakta, bu durum son yıllarda ayakta kalma mücadelesi veren Anadolu basınının çok önemli bir gelir kalemini yok etme sonucunu doğurmaktadır.
Ülkemizin gerçek sesi, özgün nefesi olan yerel basınımız, bu yönüyle demokrasimizin de en önemli teminatlarından biridir.
Yargı Reformu Paketi’ndeki Anadolu basınını zora sokacak kararın, talep ettiğimiz şekilde yeniden düzenlenmesi, yurt sathında büyük rahatlama yaratacak, tedirgin bekleyişi ortadan kaldıracak ve ekmeğini basın sektöründe kazanan binlerce kişiye yakın bir istihdam rahatlaması sağlayacaktır. Şahsınızın, her zaman Anadolu basınını önceleyen bir yaklaşım içerisinde olduğunu biliyoruz ve her daim güven telkin eden yapınızı da takdirle izliyoruz.
Konuya gerekli ehemmiyeti vereceğinize inanıyor, gereğini yaparak yerel basınımızı rahatlatan bir gelişmeyi sağlayacağınıza güveniyoruz.
İlgi ve desteğinize teşekkürleri-mizle saygılar sunuyoruz.”
Meclis Başkanı Mustafa Şentop, söz konusu soruna cevap olarak, yerel basının önemli bir işlev üstlendiğini ancak değişimin de kaçınılmaz olduğu-nu ifade etti. Düzenlemenin belki bir süre daha ötelenebileceğini belirtti.
ÖZTRAK: AMAÇ YEREL BASINI SUSTURMAK
 
  TGF Heyeti’nin CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ı ziyaretinde de, Anadolu basınını bekleyen büyük tehlike masaya yatırıldı. Sorunun birkaç cümleyle geçiştirilemeyecek kadar öneme sahip olduğuna vurgu yapan Öztrak, “Aslına gerçek amaç yerel basının sesinin tamamen kesilmesidir” dedi.
Yaygın medyanın büyük bölümünün neredeyse görev yapamaz hale getirildiğine işaret eden Öztrak, “İktidarın hedefinde medyayı yaygınıyla, yereliyle bütün olarak teslim alma niyetini zaten biliyoruz. Bunu büyük ölçüde de başardılar. Türkiye’de basın özgürlüğünün getirildiği nokta da bunun açık bir göstergesi. Yaygın medya ile ilgili amacına ulaşan iktidar gücünün menzilinde şimdi de yerel basının olduğu çok açık bir biçimde görülüyor. Söz konusu düzenleme içinde yer alan resmi ilanlarla ilgili maddede ısrar edilmesinin sebebi de budur. Bütün amaç yerel medyayı çok önemli bir gelir kaleminden ederek tamamen susturmaktır. Anadolu basının yok edilmesi, halkın sesinin kesilmesi anlamındadır ve bu kötü niyet çok açıktır.
 
TÜRKKAN: ANADOLU BASINININ YANINDAYIZ
 
  Yılmaz Karaca’nın genel başkanlığındaki TGF Heyeti’inin, İYİ PARTİ’yi ziyaretinde de aynı konu ayrıntılı biçimde masaya yatırıldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, TGF’yi gazetecilik mesleğinin sorunlarına karşı duyarlı olduğu için kutlayarak başladığı değerlendirmesinde, soruna hassasiyetle yaklaştıklarını söyledi.
Yerel basının, demokrasinin vaz geçilmez unsurlarından biri olduğunu ifade eden Türkkan, “İYİ Parti olarak her zaman Anadolu basınının yanındayız. Reform adı altına oldu bittiye getirilerek halledilmek istenen yasa tasarısındaki ilgili düzenlemeyi kabul etmek asla mümkün değildir. Getirilmek istenen düzenleme yerel basını ayakta tutan resmi ilan gelirlerinin çok büyük bir bölümünü ortadan kaldıracak ve bu durum, toplumun sesi olan yerel yayıncılığa tam anlamıyla büyük bir darbe vuracaktır” dedi.
Ziyaretlerde ayrıca genel anlamda çözüm bekleyen gazetecilik mesleğinin sorunlarına işaret edilerek, TGF’nin ayrıntılı olarak hazırladığı “MEDYA RAPORU” verildi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erkin SARIOĞLU
Etiketler: YEREL, BASINI, YOK, EDECEK, TASARIYA, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı