Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 10:17 Bu haber 3182 kez okundu
 
VATANDAŞ İSYANDA KAMYONCU MEYDANDA
• UŞAK’TAKİ KAMYONCULAR DİJİTAL TAKOĞRAF UYGULAMASINI PROTESTO İÇİN KONTAK KAPATTI
- Haberi
VATANDAŞ İSYANDA KAMYONCU MEYDANDA

Uşak’ta nakliyeci esnafı ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bir dönemde "Dijital Takograf ve Yük Bildirimi Zorunluluğu" uygulamasını protesto amacıyla kontak kapattı. Eyleme CHP ve İYİ Parti yönetimi de destek verdi.

Uşak’ta nakliyeci esnafı ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu bir dönemde "Dijital Takograf ve Yük Bildirimi Zorunluluğu" uygulamasını protesto amacıyla kontak kapattı. Eyleme CHP ve İYİ Parti yönetimi de destek verdi.

Tüm esnaf kesiminin ekonomik zorluklardan isyan ettiği bir dönemde kamyoncular bu isyanı eyleme dönüştürdü.
Geçtiğimiz cumartesi günü Uşak’ta nakliyeciler kontak kapattı. Saat 11.00'de D300 Karayolu üzerinde toplanan kamyoncular ekonomik sıkıntılardan ve bu kötü şartlarda adeta zorlama ile dijital takograf ile değiştirilmesi istenen uygulamaya isyan ettiler.
Uşak’ta yüzlerce aracını yol kenarlarına park eden kamyoncular, nakliye konusunda yüksek potansiyele sahip Banaz Taşıyıcılar Kooperatifi’nin 150 kadar tırla eyleme katılmasıyla kontak kapatma eylemi fazlasıyla ses getirdi.
CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın bizzat katıldığı eyleme CHP, İYİ PARTİ’de destek verdi.
Konuyla ilgili konuşan CHP Milletvekili Özkan Yalım, “6 aydır özellikle takip ediyordum bu kanunu, bu kanun kamyoncuya uymuyor. Avrupa’da dahi böyle bir uygulama yoktur. Kanunlaşan maddenin mevcut altyapısı maalesef yok ama uygulamaya sokuldu. Birçok şehirde kamyoncular, tırcılar tepki gösteriyorlar. Biz gereken ne ise elimizden geleni yapacağız” dedi.
Eylemde konuşan Uşak Nakliyeciler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Seyhan Mıdık, nakliyecilik sektörünün son yıllarda çok fazla sorununun biriktiğini belirtti. Bütün sorunların yanı sıra son günlerdeki yeni konularının "Dijital Takograf ve Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi" (UETS) uygulaması olduğunu söyleyen Mıdık, "1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yasanın iptali için birçok ilde yapılan eyleme destek vermek istedik. Ülkede nakliyecilik sektöründe ciddi sorunlar var. Bu sektörün tekrar dizayn edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Arz talep dengesi bozuk olduğu için, piyasada iş az ama kamyon çok dolayısıyla fiyatlar düşük, mazot çok pahalı ve para kazanamıyoruz.
Bu yeni çıkan yasalarda kamyoncu esnafı üzerine maddi bir yük. Mesela bizim normal takografımız varken şimdi 2 bin 500 lira verdik ve yeni takograf aldık. Ayrıca veri bildirimi içinde ücret ödememiz gerekecek. Takograf zaten kullanıyoruz ama bu veri yüklemesinden dolayı başka problemler ortaya çıkacak. Bu yeni sistemle 9 saat araç sürüp 11 saat istirahat etmemiz gerekiyor ama Türkiye'nin birçok yerinde 11 saat istirahat edeceğimiz alan yok. Böyle bir yasa yürürlüğe girmeden önce bunun sosyal gerekliliklerinin yapılması lazım" dedi.
Eylemde birer konuşma yapan Banaz ve Sivaslı taşıyıcılar kooperatifleri başkanları da nakliye sektöründe yaşadıkları sıkıntıları anlattılar. Banaz Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Kozak, kamyoncuların birçok sorunu olduğunu, çeşitli yaptırımların uygulanması için altyapının kamyoncuların uyabileceği şekle getirilmediğini söyledi.
Daha sonra dün ilçemiz Sanayi Sitesi Kavşağında toplanan Yeşil Banaz Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri lastik yakarak eylemi devam ettirdiler. Yoldan geçen kamyoncuları durdurup eylemlerine destek isteyen nakliyeciler amaçlarının seslerini yetkiliere duyurmak olduğunu belirttiler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: VATANDAŞ, İSYANDA, KAMYONCU, MEYDANDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı