İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 11:56 Bu haber 937 kez okundu
 
VALİ KOCABIYIK “KURALSIZ CİRİT” MÜSABAKASINI İZLEDİ
- Haberi
VALİ KOCABIYIK “KURALSIZ CİRİT” MÜSABAKASINI İZLEDİ

Vali Funda Kocabıyık, Murat Dağı eteklerindeki Abdiler Yaylası’nda düzenlenen “Kara Cirit” olarak da adlandırılan “Kuralsız Cirit” müsabakasını izledi.

Çevre köy ve mahallelerde yaşayan vatandaşların yüzlerce yıldır sürdürdüğü etkinliğe katılan Vali Funda Kocabıyık, müsabaka öncesi Osmanlı döneminde en gözde saray sporu olarak bilinen, askerlerin at üstünde antrenman yapmasıyla doğduğuna inanılan, savaş ve av sporu olarak da tanımlanan, halk arasında "Kara Cirit" olarak da adlandırılan “Kuralsız Cirit”le ilgili bilgi aldı. 

Daha sonra Uşak’ın dağ köylerinde yüzlerce yıldır yaşatılan cirit müsabakasını izleyen Vali Funda Kocabıyık, sporcuların cirit sahaları ile ilgili taleplerini dinledi, hatıra fotoğrafı çektirdi.  
Bölgede bulunan 3 cirit sahasının düzenlenmesi için talimat veren Vali Funda Kocabıyık, “İlimizin dağ köylerinde hafta sonlarının vazgeçilmezi haline gelen,  yüzlerce yıldır bu toprakların öz kültüründe barındırdığı “Kuralsız Cirit” müsabakasını oldukça heyecanlıydı. Sporcularımızın cirit sahaları ile ilgili taleplerini en kısa sürede yerine getireceğiz” dedi. 
Uşak’ta 30’un üzerinde cirit kulübü bulunduğunu, bu kulüplerde 500’ün üzerinde cirit atı olduğunu belirten Vali Funda Kocabıyık, “Köylerde çocuklar küçük yaştan itibaren at binmeye ve cirit oynamaya başlıyor. Türkiye’de bu kadar yaygın şekilde cirit oynanan birkaç ilimiz var. Bu kültürel değerimizi korumak gelecek nesillere ulaştırmak için çaba harcıyoruz. Cirit müsabakaları sadece sportif bir faaliyet değil, aynı zamanda komşuluk, akrabalık ilişkilerini güçlendiren, vatandaşlarımız arasında arkadaşlık bağları kurulmasına yardımcı olan yaşamsal bir alan. O yüzden bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmak, kültürümüzü yaşatmak zorundayız. Ata sporu ciridi yaşatmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi. 
Daha sonra yaylada ki yöre halkıyla bir araya gelen Funda Kocabıyık, vatandaşların taleplerini dinledi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erkin SARIOĞLU
Etiketler: VALİ, KOCABIYIK, “KURALSIZ, CİRİT”, MÜSABAKASINI, İZLEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı