Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 10:36 Bu haber 670 kez okundu
 
UŞAK ŞEKER FABRİKASINDA ŞEKER PANCARI ALIMI BAŞLADI
- Haberi
UŞAK ŞEKER FABRİKASINDA ŞEKER PANCARI ALIMI BAŞLADI

Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikasında, 94. kampanya dönemi kapsamında şeker pancarı alımlarına başlandı.

Türkiye'nin ilk özel teşebbüs yatırımı olarak 1926 yılında faaliyete geçen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nın 94. kez açılan ''Pancar Alım Kampanyası'' nedeniyle tören düzenlendi.
Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası Müdürü Mehmet Zararsız, törende, bu yıl 65 köyde 1457 çiftçi ailesiyle 250 bin tonluk üretim kotası sözleşmesi yaptıklarını söyledi.
Şeker pancarı ekimlerinin 18 Mart'ta başladığını, bu dönemde 35 bin 920 dekar alanda hasat yapılacağını aktaran Zararsız, bugüne kadar çiftçilere 17 milyon lira avans ödendiğini dile getirdi. Vali Funda Kocabıyık ise konuşmasında şeker fabrikasının kent ve bölge ekonomisine önemli katkı sağladığına dikkati çekti.
Afyonkarahisar, Denizli, Manisa ve Kütahya'daki çiftçilerin mahsullerinin de burada işleneceğini hatırlatan Vali Funda Kocabıyık, " İlk kurulduğunda günlük 500 ton üretim kapasitesine sahip olan Uşak Şeker Fabrikası, bugün 1800-2000 ton günlük üretim kapasitesine ulaşmıştır. Uşak Şeker Fabrikası İlimiz dışında Afyonkarahisar, Denizli, Manisa, Kütahya illerinde pancar üretimi yapan çiftçilerimizin mahsullerini de işlemektedir. Fabrikamız, üretim yapan çiftçilerimiz ile birlikte bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine daha büyük katkılar sağlamaya devam edecektir." ifadelerini kullandı.
Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise fabrikanın, Türkiye ekonomisine önemli katkı sağladığının altını çizdi.
Belediye Başkanı Mehmet Çakın da çiftçilerin alın terinin fabrikada şekere dönüştüğü vurguladı.
Konuşmaların ardından fabrikaya ilk pancarı getiren çiftçilere çeşitli hediyeler verildi. Kurdele kesimi sonrası şeker pancarı alımına geçildi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: UŞAK, ŞEKER, FABRİKASINDA, ŞEKER, PANCARI, ALIMI, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı