Haber Detayı
25 Haziran 2019 - Salı 10:24 Bu haber 724 kez okundu
 
UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KENE İÇİN UYARDI
- Haberi
UŞAK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KENE İÇİN UYARDI

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığın bulaşma nedenleri ve nasıl korunması gerektiği hakkında bildiri yayınladı.

Uşak İl Sağlık Müdürlüğü, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinin hayvanlardan insanlara geçen öldürücü viral bir enfeksiyon hastalığı olduğunu; ani başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırgınlık, halsizlik ve  iştahsızlık gibi belirtilerle başladığını belirtti.

Hastalığın bulaşma yolları; - Enfekte kenelerin ısırması, - Virüslü hayvanların kesimi esnasında hayvanın kan ve dokularına temas -Enfekte hastaların kan ve dokularına temas - Enfekte hayvan sütü içmek
Risk grupları : Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve çobanlar, kasaplar, Veteriner hekim ve teknisyenler, Enfekte hasta ile temas eden sağlık personeli, laboratuar çalışanları, Askerler, kamp yapanlar, Hasta yakınları risk gruplarını oluşturmaktadır.
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşinden korunmada temel ilkeler
Bugün için hastalıktan korunmada kullanılabilecek etkin ve uygulanabilir bir aşı ile hastalıkta kullanılabilecek etkili bir ilâç mevcut değildir. Başta kan ürünleri kullanılmak üzere destek tedavi, tedavinin temelini oluşturmaktadır.
– Hayvanlarda bulunan kenelere yönelik olarak ilâçlarla mücadelenin zamanında yapılması,
hayvan barınaklarının, kenelerin yaşayamayacağı şekilde sıvanması, badanalanması ve ilâçlanması önemlidir.
– Hayvanlarda bulunan kenelerin elle temizlenmemesi ve kenelerin patlatılmaması gerekmektedir. Kenenin patlatılması sırasında, parmaklar-daki çiziklerden veya keneye ait parçaların göze sıçraması ile de hastalığın bulaşabileceği unutulmamalıdır..
* Not : Kene ısırması durumunda, en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz!..
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: UŞAK, İL, SAĞLIK, MÜDÜRLÜĞÜ, KENE, İÇİN, UYARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı