Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 17:42 Bu haber 1783 kez okundu
 
T.C. BANAZ (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2019/1 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Resmi İlan Haberi
T.C. BANAZ  (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU 2019/1 SATIŞ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

T.C. BANAZ 
(SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
2019/1 SATIŞ
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Uşak İl, Banaz İlçe, 122 Ada, 20 Parsel Şehitler Mahallesi Hürriyet Cad. Mevkii, taşınmaz üzerindeki kargir evin yüzölçümü 115,93 m2'dir. Tescili olmayan yapı 5,44 m2 olup 22,62 m2'lik yapı 122 ada 19 parselin tapu kapsamı içerisinde kalmaktadır. Satışa konu parsel arsa niteliğindedir. Bir kısmı bahçe olarak kullanılmaktadır. Zeminde 30 ve 15 yaşında iki adet çam ağacı, yaklaşık 10 yaşlı, 1 adet erik ağacı, 10 yaşlı bir adette kayısı ağacı, ağaçların tamamının verim durumu gözönüne alındığında yakacak olarak hesaplandığı, tapu kaydındaki bu yerin iki katlı hesaba esas alanı 230 m2 olan IIIA yapı sınıfında ahşap taşıyıcılı kerpiç ev bulunmaktadır. Yapı aşınma oranı 70 olup yapı konum mevkii ve fiziksel özellik olarak mevcut durumda kullanılmaya uygun olmayıp, tadilat yapılması durumunda yada yıkılması durumunda arsa özelliğinin kullanılması uygun görülmektedir. Dava konusu parselin olumlu yönleri merkezi cadde üzerinde bulunması, pazar yerine ve hükümet konağına yakın olması bitişik nizam 6 katlı imarı olması ulaşım sorununun olmamasıdır.
Olumsuz yönleri ise; parsel arsa olarak değil de üzerinde eski yapı bulunması yeni yapı bakımından yıkım masraflarının olması, parselin yüzölçümüne göre ilçe şartlarının talepleri doğrultusunda her katta tek daire olmasına uygun yüzölçümü bölgenin belirli günlerinde otopark sorunu yaşanması ve bitişik nizamda kullanılacak sadece iki cephe olması gibi nedenler görülmektedir.
Adresi : 
Yüzölçümü : 206,00 m2
Arsa Payı : 230 (İnşaat Müh. Bilirkişi raporunda belirtilen)
İmar Durumu : Yok
Kıymeti : 232.963,00 TL
KDV Oranı : 18
Kaydındaki Şerhler : 
1. Satış Günü : 01/07/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü : 01/08/2019 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : Banaz Adliyesi Yazı İşleri Müdürü Odası
Satış şartları : 
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin 50'sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci  günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin 50 sini,  rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını  ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır.
Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,  1/2 tapu harcı ile  teslim masrafları  alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir. 
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayıla-cakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/1 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur. 20/05/2019
 
Mustafa GÖK
             Satış Memuru
                    94382
(İİK m. 126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
*: Bu örenk bu yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan örnek 64'e karşılık gelmektedir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: T.C., BANAZ, , (SULH, HUKUK, MAH.), SATIŞ, MEMURLUĞU, 2019/1, SATIŞ, TAŞINMAZIN, AÇIK, ARTIRMA, İLANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı