Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 18:26 Bu haber 547 kez okundu
 
SÜLÜKLÜ GÖLDE KEŞİF
- Haberi
SÜLÜKLÜ GÖLDE KEŞİF

Banaz ilçemiz sınırları içinde yer alan Sülüklü Göl keşfedilmeyi bekliyor. Adını yaz aylarında köylülerin topladığı sülüklerden alıyor. Göl, bahar aylarında yeşilin tonlarıyla ziyaretçilerini etkiliyor. Murat Dağı eteklerinde bin 480 metre yüksekliğinde ve üzeri su bitkileri ile kaplı göl, bölgede yaşayan yaban hayvanlarının su ihtiyacını da karşılıyor. Zorlu yolculuğun ardından ulaşılabilen Sülüklü Göl, her mevsim güzelliğiyle ziyaretçilerini bölgeye davet ediyor.

10 bin metrekare alana sahip Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü tarafından, yaklaşık 10 bin metrekare alana sahip gölün doğal güzellikleri yanı sıra zengin hayvan çeşitliliğine sahip olduğunu belirtildi. Özellikle yaz aylarında su bulmak için çok sayıda yaban hayvanının bölgeye geldiğini belirten Tekin, gölün özellikle bahar aylarında renklendiğini vurguladı. Az bilinen ve koruma altındaki alanlardan olan gölün doğaseverler tarafından keşfedilmeyi beklediğini anlatan Tekin, ziyaretçilerin göl ve çevresindeki doğal yaşama zarar vermemesini istedi.
Uşak Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Çok bakir ve sakin bir bölge. Orta sertlikte bir yürüyüş rotası diyebiliriz. Her mevsim bölgeye yürüyüş gerçekleştirilebilir. Dağcılar için bulunmaz bir rota. Alternatif yürüyüş yolları ile bölgeye gidenler hoş vakit geçirebiliyor." Gölden toplanan sülüklerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanlarında uygulandığını hatırlatan Yalgın, doğaseverleri bölgeye davet etti.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: SÜLÜKLÜ, GÖLDE, KEŞİF,
Yorumlar
Haber Yazılımı