Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 11:01 Bu haber 1252 kez okundu
 
ŞİMDİ TARHANA ZAMANI
- Haberi
ŞİMDİ TARHANA ZAMANI

Oldukça besleyici ve şifa kaynağı olan Uşak tarhanasının yapım zamanı geldi. Yöremizde yapılan tarhananın diğer yerlerde yapılanlarla çok farklı olduğu bilinmektedir. Bunun sırrı ise yine yöremizde yetişen hormonsuz, ilaçsız, kimyasal katkısı ve sera ürünü olmayan sebzelerin kullanılmasıdır.
Tarhanaya acılık veren meşhur Sivaslı yeşil biberi, tarla domatesi ve kuru köy soğanı ilk sıranın yıldızlarıdır. Uşak’ta, geleneksel Uşak tarhanasının içine nohut konulmaz. Ancak bazılarının nohut ve fasulye kattığı da görülür. Tarhanaya katılan yoğurdun da yine katkısız ev yoğurdu olması gerekir.
Tarhana yapmak zor ve zahmetli bir iştir. Ancak bir kere yaptın mı yıl boyu, hatta 2 yıl tüketim ömrüne sahiptir. İçine katılacak sebzelerin çekilmesinin ardından yoğurt katılarak bekletilen iç, yaklaşık 24 saat sonra unla karılır. Rengini alan tarhananın en az bir hafta kabararak ekşimesi, daha sonra tatlanması beklenir. Küçük parçalar halinde bezlerin üzerine serilen tarhana hamurları kurumaya bırakılır. Çevrilerek parçalanıp tamamen kuruyan hamur parçaları ovulur. Son işlem olarak elenerek iri parçalardan ayrılır. Yapılan tarhananın güneş görmeyen kuru bir yerde saklanması gerekir. Hadi şimdi tarhana yapmanın tam zamanı ...
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör:
Etiketler: ŞİMDİ, TARHANA, ZAMANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı