Haber Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 09:56 Bu haber 1755 kez okundu
 
SAĞLIK KOMPLEKSİ İÇİN FİZİBİLİTE HAZIRLANACAK
- Haberi
SAĞLIK KOMPLEKSİ İÇİN FİZİBİLİTE HAZIRLANACAK

Uşak İlinin en büyük termal kaynaklarının bulunduğu Banaz Hamamboğazı Termal Bölgesinde Banaz Belediyesi tarafından yapılan ve faaliyete geçmek üzere olan Termal Tesislerin ardından Termal Sağlık Kompleksi yapılması için fizibilite çalışması yapılmasına yönelik Hibe Başvurusu Zafer Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde değişen dünya görüşü ile beraber yaşam kalitesine verilen önemin artması, insan sağlının korunmasında doğal kaynakların kullanılmasına öncelik verilmesiyle doğal tedavi unsuru olan termal suların, daha verimli kullanılması büyük önem kazanıyor.
2000’li yıllarda nüfusun 17’si 65 yaşın üzerinde olan Avrupa’da bu oranın 2025 yılında 20’ye çıkacağı ifade ediliyor.
Özellikle alım gücü yüksek olan Avrupa ülkelerinde yaşayan 50 yaş üzeri insanlar, sağlıkta önleyici tedavi ve rehabilitasyon için termal sağlık komplekslerinin bulunduğu ülkelere yoğun talepte bulunuluyor.
Bu amaçla Banaz Belediyesi tarafından hazırlanan Termal Sağlık Kompleksi ve Rehabilitasyon Merkezinin yapılabilmesi için Zafer Kalkınma Ajansına Fizibilite projesi hazırlanması amacı ile başvuru kabul edildi.
Uşak Üniversitesi ve Uşak İl Özel İdaresinin iştirakçi olarak yer aldığı hibe projesi ile  termal sağlık kompleksi için bir detay fizibilite raporunun hazırlanacağı ifade ediliyor.
Yapılacak fizibilite kapsamında sağlık kompleksinde düşünülen Kür Merkezi, Klinik Hotel, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Hastane, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Yaşlı Sağlığı Merkezi, Diğer Tanı Ve Tedavi Üniteleri, Toplantı salonları, Spor Alanları ve Sosyal Tesisler için yerleşim planı çıkarılacak, taslak mimari çizdirilecek, tesis donanım ihtiyaç analizi yapılacak, tesis kurulum yaklaşık maliyeti oluşturulacak, sağlık turizmi için pazar analizi yapılacak, sağlık kompleksi organizasyon yapısı oluşturulacak ve işletme maliyetinin finansal ve mali analizi çıkartılacak.
Hamamboğazı Termal Turizm Bölgesinde 7400 yatak kapasitesine sahip alanlar bulunuyor.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: SAĞLIK, KOMPLEKSİ, İÇİN, FİZİBİLİTE, HAZIRLANACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı