Haber Detayı
07 Temmuz 2020 - Salı 09:53 Bu haber 531 kez okundu
 
MURATDAĞI’NDA ALTINA MAHKEME DUR DEDİ
HUKUKÇULAR YENİ KARŞI HAMLELER İÇİN UYANIK OLUNMALI DEDİ
- Haberi
MURATDAĞI’NDA ALTINA MAHKEME DUR DEDİ

Danıştay, Murat Dağı’nda açılmak istenen altın madeni projesine ilişkin verilen ‘ÇED Olumlu’ kararının iptali onayladı. Bu karar doğrultusunda Murat Dağı’nda altın aranması durdurulacak.
Ege Bölgesi’nin önemli su kaynaklarından olan Murat Dağı‘na yapılması planlanan altın ve gümüş madeni işletmesinin, ÇED raporunda sunulan bölgede yapılamayacağına dair yerel mahkeme kararını Danıştay 6. Dairesi onadı.
Böylece altın madeni projesi Anadolu Export ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itirazlara rağmen iptal edilmiş oldu.
Kütahya İdare Mahkemesi, 20 Aralık 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararında hukuka uyarlık olmadığı” kararını vermişti.
Sonrasında Bakanlık bu karara itiraz ederek süreci Danıştay’a taşımıştı.
Mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti 19 Ağustos’ta yaptığı inceleme sonrasında  “Biyoloji ve Kimya Bilimi, Çevre, Harita, Hidrojeoloji, Jeoloji, Maden, Orman ve Ziraat Mühendislikleri açısından bölgenin maden faaliyetine uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadelerini kullanmıştı. Davaya bakan Kütahya İdare Mahkemesi projenin projenin insan sağlığı, orman ve bitki varlığı, hayvanlar, yeraltı ve yüzey suları ile tarım alanları açısından önem arz eden riskler barındırdığını belirterek ÇED raporunun iptaline karar vermişti.
Kütahya İdare Mahkemesi’nin kararından sonra temyiz yolunu deneyen Anadolu Export ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kütahya İdare Mahkemesi’nin kararının düzeltilmesini talep etti. Danıştay Altıncı Dairesi’nde görüşülen davanın kararı 01 Temmuz 2020 tarihinde açıklandı. Açıklamaya göre Danıştay, Kütahya İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen “ÇED olumlu” raporu ve durdurulan madencilik çalışmasının, hukuka ve usule uygun olduğunu belirtti. Mahkeme, kararın bozulmasını gerektirecek bir sebep olmadığına ve 2577 sayılı idari yargılama usulü kanunu uyarınca, karar düzeltme yolunun kapalı olduğunun duyurulmasına oybirliği ile karar verdi.
Hukuk otoriteleri, önceki çevre davalarında gözlemlediği şekilde 2009/7 sayılı genelgeye dayanarak hukuksuz bir şekilde, yeni bir ÇED raporu ile yeniden izin verilme ihtimali vardır. Halkın katılımı toplantısı aşamasını atlayıp kapalı kapılar ardında yeni işletmenin adımları atılabilir. Murat Dağı kararında, kendisi hukuka aykırı olan söz konusu genelgenin dahi uygulanma şansı yoktur denilerek, “Murat Dağlıları, Kütahyalıları, Uşaklıları ve tüm çevre dostlarını bu ihtimale karşı uyanık olmaya” davet edildiler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MURATDAĞI’NDA, ALTINA, MAHKEME, DUR, DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı