Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 11:30 Bu haber 811 kez okundu
 
MURAT DAĞINDA TARİHİ BULUŞMA
• ALTIN MADENİ İÇİN VERİLEN ÇED RAPORUNA İTİRAZ İNCELENİYOR
- Haberi
MURAT DAĞINDA TARİHİ BULUŞMA

Murat Dağı’nda altın madeni çıkarılmasına olanak sağlayan ÇED raporuna karşı açılan dava için Gediz Karaağaç köyüne gelen bilirkişi heyetini bölgedeki vatandaşlar karşıladı.
Türkiye’nin su kaynaklarının yüzde 40’na sahip olan Ege Bölgesi’nin cenneti Murat Dağı’nda bilirkişi heyeti bugün keşif gerçekleştirdi. ‘ÇED olumlu’ kararına kaşı açılan iptal davası için keşfe gelen heyeti çevreci vatandaşlar tarafından karşılandılar.
Günlerdir merakla beklenen Muratdağı keşfi dün gerçekleşti. Yöre halkıyla birlikte Ege Bölgesi, Kütahya, Manisa, İzmir illerinden duyarlı vatandaşlar su ve hayat kaynağı bu dağa sahip çıkmak için bir araya geldiler.
Keşif öncesi çevre örgütleri ve yaşam savunucuları bir araya gelerek basın toplantısı düzenlediler. Keşiften önce Kütahya Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Ali İhsan Bakır, yaşam savunucularıyla beraber, Kütahya, Uşak, Eskişehir ve İzmir Baroları adına ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Bugün tepki göstermeleri gereken gün olduğunu vurgulayan Bakır, “Murat Dağı için vermiş olduğumuz mücadelenin kritik günü. Kütahya Barosu, Eskişehir Barosu, Uşak Barosu ve İzmir Barosu. Biz resmi kurumlar olarak bu davaya sahip çıktık. Ancak bu davanın asıl sahipleri sizlersiniz. Siz bu davaya sahip çıktıkça çok büyük tepki göstermemiz gerekiyor. Köy muhtarı köyün bekçisidir. Köy kanununa göre köyün haklarını savunur. Bizim bugünkü mücadelemiz hava, toprak, su ve insanın sağlığıdır. Milletvekilleri yanımızda onlar bu işin yükünü çekecekler” dedi.
Kütahya Barosu Çevre Komisyonu Başkanı Ali İhsan Bakır, “Burada henüz tesisler kurulmadı, ağaç kıyımı yapılmadı. Sizler mücadelenizi devam ettirirseniz yürütmenin durdurma kararı çıkacaktır. Siyanür havuzları Karaağaç köyüne 750 metre, eleme-kırma tesisleri ise 350 metre uzaklıkta. Murat Dağı gördüğünüz gibi bir tabiat harikası. Maden şirketleri devlet şirketlerinden 800 milyon TL civarında teşvik primi aldı. Kurulan havuzlarla Murat Dağı yok olacak. Gelinin noktada biz gerekli itirazlarımızı yaptık. Maalesef bir belediye bu süreçte açıklama yaparak altın-çözelti havuzlarının hiçbir zararı yoktur dedi. Deprem bölgesinde altın-çözelti havuzlarının çökeceği çok kuvvetle ihtimal. Mücadele çevre örgütleriyle beraber olacak. Murat Dağı Gediz, Büyük Menderes ve Sakarya Havzası’nı besliyor. Bu çalışmalardan sonra bu kaynakların tamamen kuruması demek. Devlet halkın yanında olmalıdır. Ancak son günlerde verilen teşviklerle devletimizin halkın yanında olmadığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Murat Dağı için oluşturulan onlarca çevre örgütü, “Murat Dağı’nda maden açılması demek, önce suyun bitmesi ve sonrada yaşamın yok olması demek. Bununla da kalmayacak, dağı yok edip altını alıp gittikten sonra burada kalacak milyonlarca ton arsenikli, civalı çöp olmuş toprak, soframızdaki ekmeğe, domatese ve dalındaki meyveye kadar her şeye zehrini bırakacak. Biz çocuklarımızın 15’inde, 20’sinde kanserden ölmesini değil, vadesi gelene kadar yaşamasını istiyoruz. Aslolan yaşamak ve yaşatmaktır. Biz sonuna kadar dağımıza sahip çıkacağız” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından gelen bilirkişi heyeti avukatlarla beraber Murat Dağı’nda keşifte bulundu.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MURAT, DAĞINDA, TARİHİ, BULUŞMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı