Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 12:37 Bu haber 896 kez okundu
 
MURAT DAĞI’NA SAHİP ÇIK PANELİ
- Haberi
MURAT DAĞI’NA SAHİP ÇIK PANELİ

İlçemizde düzenlenen “Murat Dağı’nda Altın Çıkarılmasının Etkileri” konulu panel Belediye Kültür Sarayında gerçekleştirildi. Murat Dağıma Dokunma Platformu tarafından organize edilen panele çevreye duyarlı vatandaşlar katıldı.
Murat Dağı için uzun süredir mücadele eden vatandaşlar, ÇED raporuna mahkemenin red kararı vermesinin ardından büyük sevinç yaşandı. Ancak daha önce düzenlendiği için programlanan panelde önemli konular yer aldı.
Muammer Sakaryalı’nın moderatörlüğündeki panele konuşmacı olarak Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ali Osman Karababa ve Metalurji Yüksek Mühendisi TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük katıldılar.
Panelin açılış konuşmasını platformun yönetiminde görev alan Kemal Karataş yaptı. Moderatör Muammer Sakaryalı’da Uşak’ta Kışladağ örneğinin sonrasındaki Murat Dağı’na el birliğiyle sahip çıkılmasının önemini anlatarak panele başlandı.
Prof. Dr. Karababa, maden çıkarılmasında başta siyanür olmak üzere kullanılan zararlı maddelerin çevreye ve insanlara verdiği zararlardan bahsetti. Siyanürün kullanılmaya başlanmasının hemen başından itibaren insan vücudunda yer aldığını ve uzun yıllarda geriye dönülmez tahribata yol açtığını anlattı. Toz haline getirilen maden toprağına sızdırma yöntemiyle verilen siyanürün havayı, suyu, toprağı zehirlediğini, ardından siyanürlü dağların, devasa zehirli çukurların bizlere miras kaldığını belirtti. 
Yüksek Mühendis Cemalettin Küçük’te, yabancıların ülkemizdeki madenlere göz dikerek, para kazanmak için hiçbir canlının yok olmasını umursamadıklarını belirtti. Her kesimden kendilerine savunucu satın alan şirketlerin imza altına aldıkları taahhütlerini bile yerine getirmediklerini, yurdun her bölgesinde değerli varlıklara umarsızca sahip olmak için çalıştıklarını söyledi.
Murat Dağı’nı, Kaz Dağlarını, Bergama’yı, Eşme’yi ancak orada yaşayan kendi vatandaşlarının koruyup kollayabileceğini belirten Küçük, Murat Dağı’nda kazanılan hukuk savaşının henüz son bulmadığını, gözünü para bürüyen insanların yeniden çed raporları alarak bu işten vazgeçmeyeceklerini, onun için uyanık olmak gerektiğini vurguladı. 
Yabancıların kendi ülkelerinde siyanürle bir gram dahi altın çıkaramazken geri kalmış ülkelerde ve bizim ülkemizde buna neden müsade edildiğinin bir türlü sorgulanmadığına dikkat çekildi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MURAT, DAĞI’NA, SAHİP, ÇIK, PANELİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı