Haber Detayı
01 Temmuz 2019 - Pazartesi 18:46 Bu haber 1495 kez okundu
 
MURAT DAĞI İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPILDI
- Haberi
MURAT DAĞI İÇİN YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Uşak ve Kütahya’nın ortak değeri olan Murat Dağında siyanürle altın çıkarılmasına verilen ÇED raporuna tepki amacıyla Kütahya’da bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe Uşak’tan da yoğun katılım oldu.

Ege Bölgesinin hayat damarlarından en önemlisi olan Murat Dağı’nın kurtarılması için çalışmalar hızlandırılıyor. Kütahya’nın Gediz ilçesi Karaağaç Köyü’ne, Murat Dağı’nda özel bir şirkete ait tesislerde siyanür kullanılarak altın ve gümüş araması yapılması için hazırlanan ÇED raporunun onaylanması Kütahya’da Eskişehir ve Uşak’tan gelen çevre örgütleri tarafından protesto edildi.

Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, Murat Dağı Yok Olmasın Platformu, Eskişehir Kent Konseyi, Odunpazarı Kent Konseyi, Kütahya Barosu, Kadın ve Aileyi Koruma Derneği, Pınarbaşılılar Derneği, Ege Bölgesi Kütahyalılar Platformu, İzmir Gedizliler Derneği, Dünya Yörükler Derneği üyeleri ve siyasi parti temsilcilerinin destek ve katılımlarıyla;

Kütahya Gedizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla cumartesi günü Kütahya Ulu Cami önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Kütahya Gedizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Er, Murat Dağı’nın dünyanın tabiat harikası 3 dağından biri olduğunu söyleyerek, “Karpuz çatlatan buz gibi şifalı suyu, yanı başında yine şifası tartışılmaz termal suları ve kayak merkezi ile turizm cenneti Murat Dağımız, asırlık çamları, bitki örtüsü, endemik bitkileri ve bol oksijeni ile akciğerimizdir. Akarsuları da kan damarlarımızdır” dedi.
“ÇED RAPORUNA VERİLEN OLUMLU KARAR İPTAL EDİLMELİ”
Mustafa Er konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi karşımızda, Kütahya, Uşak, Manisa, İzmir, Eskişehir, Sakarya illerimizin yaşam kaynağını oluşturan bu doğa harikasını çöle döndürerek bizden sonraki nesillere bir nefes oksijeni, bir yudum suyu, bir avuç altın için çok gören altın avcıları var. Lütfen kararlarınızı gözden geçirerek ÇED raporuna verilen olumlu kararı kaldırınız. Yoksa bu dağların kurdu, kuşu, bu akarsuların hayat verdiği şehirlerde, ilçelerde ve köylerde yaşayan milyonlarca vatandaşın ve mahlukatın laneti üzerinize olacaktır.”
Uşak Murat Dağı platform ve dernekleri de yaptığı açıklamada, Her ne kadar söz verilmesine rağmen bizlere konuşma hakkı da vermeseler de, özellikle Kütahya'da ilk olarak bu işi başlatmamız acısından güzeldi. Bundan sonra bu ilk mini eylemin ardından daha büyük ve ses getirici eylemlere hazır olmamız gerekiyor, dediler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MURAT, DAĞI, İÇİN, YÜRÜYÜŞ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı