Haber Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 09:59 Bu haber 2384 kez okundu
 
MİLYARLIK TESİSLER ÇÜRÜMEYE BIRAKILDI
ULUPINAR KÖYÜNDEKİ DENİZ FENERİ ÇİFTLİĞİNE ÇÖZÜM BULUNMASI İSTENİYOR
- Haberi
MİLYARLIK TESİSLER ÇÜRÜMEYE BIRAKILDI

İlçemizin Ulupınar köyünde 2010 yılında yapılan Deniz Feneri tesisleri çürümeye bırakıldı. O yılların hesaplarıyla 1,5 milyara yakın masrafla yapılan çiftlik tamamen kaderine terk edildi.

Deniz Feneri Derneği, TC. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı destekleriyle hayata geçirdiği sosyal dönüşüm projeleri ile yoksul ailelere iş olanağı sağlanması amaçlanıyordu. Arıcılık, saanen keçisi yetiştiriciliği, etlik koyun yetiştiriciliği, seracılık, üzüm bağı, meyvecilik, alabalık yetiştiriciliği için çeşitli bölgelerde yatırımlar yapılmıştı.

Banaz ilçesi Ulupınar Köyü Saanen Keçisi Yetiştiriciliği Projesi kapsamında 50 dönüm arazi satın alındı, etrafı çevrildi. 10 aileye aile başına 25 keçi olmak üzere toplamda 250 keçi verildi. 3 ağıl,10 bakıcı evi, 1 idari bina yapıldı (İçinde veteriner odası, kütüphane ve misafirhane bulunuyor), 1 süt sağım merkezi yapıldı (20 keçinin aynı anda sağılabilecek). Sondaj vurularak su çıkarıldı. Ancak proje amacına ulaşamayınca bakıcılara ait konutlarla birlikte besihane, sağım yerleri, depolar ve adeta bir mahalleyi andıran onca tesis yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İlçemizde de keçi sütü ve peynir üretimi için saanen keçi yetiştiriciliği amacıyla Ulupınar köyünde yapılan tesislerin bugünkü halini inceledik. Bir süre daha bu şekilde bırakılması halinde tamamen harabeye dönecek bu tesislerin faaliyete geçirilerek üretime katkı sağlanmasına yönelik hiçbir çalışma yapılmadığı belirtiliyor. 

Geçtiğimiz yıllarda Özel İdare genel sekreteri, önceki kaymakam ve geçen yılki ilçe kaymakamı İrfan Demiröz’ün de inceleyerek bir çözüm bulunması yönündeki girişimleri sonuçsuz kaldı. Ulupınar Köyü Muhtarı Adbil Doğan, tesislerin köy muhtarlığına devredilerek bir işe yaraması için çalışmalar başlatılmasını istediklerini belirtti. Saanen keçisi dışında (Koyun-Kıl Keçisi) hayvancılık, Organik tavuk, hindi, vb. yetiştiriciliği, gezen yumurta tavukçuluğu, tavşan yetiştiriciliği, kültür mantarı yetiştiriciliği, Tarhana paketleme ve kurutma tesisi olarak imkanlar dahilinde değerlen-dirilebileceğini söyledi.
Yetkililerden bu konuda girişim beklediklerini vurgulayan Muhtar Abdil Doğan, bu milli servetin heba olmaması için mutlaka bir çözüm bulunması gerektiğini tekrar etti.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MİLYARLIK, TESİSLER, ÇÜRÜMEYE, BIRAKILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı