Haber Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 10:14 Bu haber 1685 kez okundu
 
MERA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
- Haberi
MERA ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Uşak’ta meraların  otlatma kapasitesinin arttırılması, ot kalitesinin iyileştirilmesi için başlatılan proje kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Uşak’ta meraları otlatma kapasitesinin arttırılması, ot kalitesinin iyileştirilmesi, hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanması ve hayvancılık ile uğraşan üreticilerin gelirlerinin yükseltilmesi amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile birlikte 10 köyde yürütülmekte olan projelerden Güllüçam köyü Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında yaklaşık 1200 dekar alanda gübreleme işlemi tamamdığı ve Proje uygulanacak sahanın 480 dekarında suni mera tesis edilme aşamasına geçildiği belirtildi.

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş, Banaz İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Ünal, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Çayhan Şentürk, Proje Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Osman Yüksel, Ziraat Yüksek Mühendisi Ersan Altınay, Güllüçam Köyü Muhtarı Hüseyin Ünal ve üreticilerin katılımı  ile  projenin son aşaması olan suni mera tesis çalışmaları kapsamında tohum ekilişi yapıldı ve ekip incelemelerde bulundu.  

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürü Ertan Keleş yaptığı açıklamada; “Hava sıcaklığının yüksek olması ve son günlerde yağış olmamasını fırsat bilerek Güllüçam Köyümüz için 480 dekar alanda toprak hazırlığı tamamlanmış ve suni mera tesis etmek amacıyla temin edilen 400 kilogram Kılçıksız Brom, 460 kilogram Otlak Ayrığı, 260 kilogram Çayır Düğmesi, 360 kilogram Yonca ve 12500 kilogram 20.20 Kompoze Gübre 8 adet mibzer yardımı ile köy halkının yoğun katılımıyla ekilişi gerçekleştirilmiştir. Tesis edilen bu alan bir yıl boyunca hayvan girişine kapatılacak olup bitki gelişiminin tamamlanması sağlanacaktır.” dedi.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: MERA, ISLAH, ÇALIŞMALARI, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı