Haber Detayı
24 Aralık 2019 - Salı 12:25 Bu haber 565 kez okundu
 
MAHKEME MURAT DAĞI’NDA ALTIN ARANMASINA DUR DEDİ
- Haberi
MAHKEME MURAT DAĞI’NDA ALTIN ARANMASINA DUR DEDİ

 Murat Dağı’nda altın aranmasına karşı mücadele veren örgütler ve vatandaşlar sürdürdükleri mücadelenin karşılığını aldılar. Eşsiz zenginliklerle dolu bölgede altın aranmasına mahkeme dur dedi.

Yöremizdeki yaşam savunucuların açtığı karşı davalar sonrasında Kütahya İdare Mahkemesi bölgeyi incelemek üzere bilirkişi heyeti atamıştı. 19 Ağustos’ta Murat Dağı Karaağaç köyünün yakınlarında inceleme yapan bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu raporda bölge madencilik açısından sakıncalı bulunmuştu. 11 Aralık’ta Kütahya İdare Mahkemesi’nde ÇED iptal istemiyle açılan davanın duruşması görülmüştü. Murat Dağı’nda siyanür kullanarak altın ve gümüş arama çalışması yapması için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporunun iptali için açılan davada tarafları dinleyen mahkeme, karar için 15 gün süre vermişti.
Kütahya İdare Mahkemesi geçen hafta Murat Dağı’nda, maden çıkarması için Anadolu Export ve Madencilik şirketine verilen ÇED olumlu raporunu iptal etti. Bu sevindirici habere rağmen çevreciler ve vatandaşlar yeni girişimlere karşı uyanık ve hazırlıklı olmak gerektiğini belirttiler.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Aydın ARSLAN
Etiketler: MAHKEME, MURAT, DAĞI’NDA, ALTIN, ARANMASINA, DUR, DEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı