Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 10:06 Bu haber 2260 kez okundu
 
İLÇEMİZDE KANOLA EKİMİ YAPILDI
- Haberi
İLÇEMİZDE KANOLA EKİMİ YAPILDI

Banaz Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem çiftçiye örnek olması için 100 dekarlık arazisine Kanola Yağ Bitkisi ekti.

Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem Gedikler Köyü Demirtepe Mevkiinde bulunan 100 dekarlık kıraç arazisine Kanola Yağ Bitkisi ekti.

DB Tarımsal Enerji şirketi Ziraat Mühendisi Emre Başer de bizzat ekim sırasında tarlada incelemelerde bulundu.

Ziraat Odası Başkanı Etem Erdem açıklamada “son yıllarda ilçemizdeki çiftçiler arazilerine Bostan, Mercimek, Pancar vb. farklı ürünler ekmediği ve sadece hububat ekimi yaptığı için topraklarımızda Kambur Böceği ve Ekin Bambulu Böceği gibi çeşitli zararlı maddeler ortaya çıkmaya başladı. Bizlerde toplantılar yaparak çiftçilerimizi bilgilendirdik. Bende Ziraat Odası Başkanı olarak üreticilerimize örnek olması için, kendime ait araziye Danışmanlık şirketiyle anlaşma yaparak Kanola Yağ bitkisi ekmeye karar verdim. Getiri açısından hububattan dekar başına 200 TL gibi daha karlı olan bu bitki inşallah verimli olur ve ilçemizdeki çiftçilerimize de örnek olur” dedi.

DB Tarımsal Enerji Şirketi Ziraat Mühendisi Emre Başer ise “firma olarak sözleşmeli ekim yapıyoruz. Yeni bölgelerde alternatif olarak kanola üretimine destek sağlıyoruz. Şimdi Banaz ilçesinde kırsal ve kıraç tarlada deneme ekimi yaptık. Biz firma olarak alım garantili ekim yaptırtıyoruz. Geçtiğimiz dönem Karahallı ilçesinde ekim yaptık ve gayet güzel verim aldık. Bu senede kanolayla Banaz Bölgesine de kalkındırmak adına alternatif olarak bu bitkiyi tanıtacağız. Kesinlikle Arpa ve buğday gibi hububat ürünlerinden daha fazla getirisi olan bir ürün ve bizim alım garantisi ve ekim yapılmadan önceki fiyat belirlememiz çiftçilerimize güven veriyor” dedi.

Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: Orhan SUNAL
Etiketler: İLÇEMİZDE, KANOLA, EKİMİ, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı