Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 11:36 Bu haber 874 kez okundu
 
GÖLETLER KURAKLIKTAN SOS VERİYOR
- Haberi
GÖLETLER KURAKLIKTAN SOS VERİYOR

Dünyayı sarsan kuraklı tehlikesinin en çok etkili olduğu ülkelerden birisi de Türkiye oldu.

Mevsimlerin giderek kurak geçtiği günümüzde 15-20 yıl sonra dünyanın tamamen kuraklıkla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor.

İlçemizde de kuraklık kendini açık bir şekilde göstermeye başladı. Eskiden Banaz Çayı’nda oluşan su birikintileri tarihe karışırken artık zaman içinde çayın suyu neredeyse tamamen kesilmeye yüz tuttu.

Diğer taraftan Ege bölgesinde en çok gölete sahip ilçemizdeki göletler de kuraklıktan sos veriyor.
İlçemizdeki Kuşdemir göletinin hali içler acısı bir duruma girdi. Yakın geçmişte göletin kenarından gelen derenin suyundan karşıya geçmek için büyük uğraşlar veren vatandaşlar suyun tamamen kesilmesini hayretle karşılıyor.
Önceki gün gittiğimiz koca gölet adeta bir su birikintisi durumuna dönüşmüş. Gölete su sağlayan derenin tamamen kuruması ile zaten su kaybeden Kuşdemir Göleti yok olmaya doğru gidiyor. Kurban bayramında ilçemizde çıkan 2 orman yangınını söndürmek için göletten su alan yangın söndürme helikopterleri de bu sona zemin hazırladı. Bu kış göletin tekrar dolmasına imkansız gözüyle bakan çevreciler, mevsimlerin yağışlı geçmesiyle ancak 2-3 yıl gibi bir süreçte göletin eski haline gelebileceğini söylediler.
Vatandaşların kuraklığa alışmaktan ziyade bu günden suyunu idareli kullanmaları belirtildi. Ayrıca Ege Bölgesi’nin en önemli su kaynağı Murat Dağı’ndan da gözünü para bürümüş maden arayıcılarının ellerini çekmeleri istendi.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: GÖLETLER, KURAKLIKTAN, SOS, VERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı