Haber Detayı
15 Ekim 2018 - Pazartesi 18:38 Bu haber 4092 kez okundu
 
GÖLETLER ALARM VERİYOR
YETERLİ YAĞIŞ OLMAYINCA İLÇEMİZDEKİ GÖLETLER KURUMAYA YÜZ TUTTU
Bölgesel Haberi
GÖLETLER ALARM VERİYOR

İlçemizdeki göletlerde su seviyesi tehlikeli seviyelere düştü. Mevsimin yağışsız geçmesi sebebiyle yaşanan sıkıntı, göletlerden yararlanan çiftçileri oldukça endişelendiriyor.
Ege Bölgesi’nde en çok gölete sahip ilçelerden biri olan Banaz’daki sulama göletlerdeki su seviyeleri en alt düzeye indi. Yörede sulama amaçlı yapılan göletler, balıkçılık açısından da belirli bir potansiyel barındırmaktadır. Ancak yağmursuz geçen mevsim, göletlerde kuruma tehlikesi yaratmaktadır.
Oldukça etkili geçen yaz mevsiminin aynı zamanda yağışsız olması olumsuz sonuçlara sebep oluyor. Çiftçiler yağışların olmaması sebebiyle ekinlerini ekemediklerini, toprağa gübre veremediklerini belirtiyorlar. Yağışların olmaması aynı zamanda da ilçemizdeki 10 gölette su düzeyinin en dip seviyelere düşürdüğü gözlendi.
Göletlerden sulama amaçlı su verilmediğini belirten yetkililer, göletleri besleyen su kaynaklarının da neredeyse kesildiğini belirttiler. 
İlçemizdeki 10 göletten Yenice ve Kuşdemir göletlerinin durumuyla birlikte Uşak’a içme suyu sağlayan Küçükler Barajı’nda da durumun aynı şekilde olduğunu belirledik.
Önümüzdeki günlerde olması beklenen yağışların üreticinin yüzünü güldürmesi ve göletlerin sularında artış sağlaması bekleniyor.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: GÖLETLER, ALARM, VERİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı