Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 10:37 Bu haber 5158 kez okundu
 
BURHANİYE GÖLETİNDE BALIK KATLİAMI
SULAMA GÖLETİNE GELEN ŞAHISLAR DİNAMİT PATLATARAK BALIK AVI YAPTILAR
- Haberi
BURHANİYE GÖLETİNDE BALIK KATLİAMI

İlçemiz Burhaniye köyündeki sulama göletinde ölmüş halde çok sayıda sazan balığı bulundu.
Edinilen bilgi doğrultusunda Burhaniye köyü Karaarpalık Deresi mevkiindeki gölet çevresinde yapılan incelemede ölmüş olan balıkların çevreye dağıldığı tespit edildi. Yaklaşık 5 gün önce iki araçla köydeki gölete gelen kimliği belirsiz şahıslar önce piknik havası yarattıktan sonra gölet çıkışında patlattıkları üç dinamitle balık katliamına yol açtılar.
Burhaniye köyü Muhtarı Ahmet Tekin yaptığı açıklamada köylülerin bildirmesi üzerine gölete gelerek durumu incelediklerini belirtti. İlk olarak balıkların sağanak yağış sonrasında kendiliğinden akıntıyla telef olduklarını zannetti.
Çevreye yayılan ve hala canlı olan balıkları yanındaki birkaç köylüyle toplayarak göle attıklarını söyledi. Birkaç gün sonra ise hayvan otlatan köyden bir vatandaşın gölete gelenleri gördüğünü ve patlamaların olduğunu, çuvallara doldurdukları balıkları alarak götürdüklerini ifade etti. Bunun üzerine muhtar Tekin ilgili makamları arayarak konuyu bildirdi.
Bazı çevre örgütleriyle habercilerin de gölet etrafında yaptıkları incelemede yüzlerce balığın ortalığa saçıldığı görüldü. Köylüler piknik amacıyla gölete gelen vatandaşlara kucak açtıklarını ancak böyle bir durumu şimdiye kadar hiç yaşamadıklarını söylerken yetkililerin bu konuda inceleme başlatmalarını aksi halde bu tür katliamların daha da artacağını belirttiler.
Biz de çevreci kuruluşlar ve vatandaşlar gibi yetkililerden bu konuda hassasiyet göstererek inceleme başlatmalarını ve bu katliama yol açan şahısların bulunup cezalandırılmalarını bekliyoruz.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: BURHANİYE, GÖLETİNDE, BALIK, KATLİAMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı