Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 11:06 Bu haber 5532 kez okundu
 
• BELEDİYE BAŞKANI ZAFER ARPACI MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI
- Haberi
• BELEDİYE BAŞKANI ZAFER ARPACI MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI

31 Mart 2019 günü ikinci kez Banaz Belediye Başkanı olan Zafer Arpacı’yı seçimden sonra makamında ziyaret ettik. Esasen hemen seçim sonrası ikinci dönemini değerlendirmek istedik. Ancak Hamamboğazı’nın açılış yoğunluğunda bu röportajımız gecikmeli olarak gerçekleşti.
Banaz’a yapılan yatırımlar, belediye hizmetleri ve genel çalışmalar hakkında vatandaşların görüşlerinden derlediğimiz soruları Belediye Başkanı Zafer Arpacı’ya yönelttik.
Aldığımız cevapları aynı şekilde sizlere aktarıyoruz.
Sayın Belediye Başkanımız Zafer Arpacı, öncelikle ikinci kez Banaz Belediye Başkanlığına seçildiniz, hayırlı olsun diyoruz.

İlk dönem yaptığınız hizmetlere bakarsak başta ilçemizin kanayan yarası olan Hamamboğazı’nı tamamlayarak hizmete geçirdiniz. Ardından ilçeye doğalgazın getirilmesi, ilk etap TOKİ evlerinin yapılarak sahiplerinin belirlenmesi, Banaz Çayı projesi, Organize Sanayi Bölgesi yerinin belirlenmesi, Belediye Hamamının yapılarak hizmete açılması, ilçe arıtma tesisleri, trafo merkezi, çöp transfer istasyonu, hayvan barınağı, hayvan pazarının düzenlenmesi, Evrendede mesire alanının ilçeye kazandırılarak hizmete sokulması ve sosyal etkinliklerle ilçedeki sosyal yaşantıya renk kattığınızı biliyoruz.

Yerel seçimlerde oy oranınızı artırarak yeniden seçildiniz. İkinci dönem için projeleriniz ve ilçeye kazandıracaklarınız neler olacak? Kısaca değerlendirebilir misiniz?
 
- Banaz’a Organize Sanayi kazandırmak ilk işimiz. Doğalgazın ilçemizin diğer mahalle ve semtlerine ulaştırılması, Hamamboğazı’nda konaklama imkanı için az da olsa bungalov ya da ahşap evler yerleştirmeyi hedefliyoruz. Tabii ki bu konularda mevzuatlara uymak zor olsa da çok önemli. Belediye binasının göze hoş gelecek şekilde tadilat ve modernizasyonunu yapacağız.
 
Ayrıca size sormamız için bazı vatandaşların yönelttiği şu soruları da cevaplandırmanızdan memnuniyet duyacağız.
 
1- Hamamboğazı ile ilgili eksiklikler ve daha popüler hale getirilmesiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Başkan Zafer Arpacı : Bu konunun en önemli eksiğini yukarıda belirttim. Ancak diğer eksiklikleriyle birlikte sıralarsak; tesiste konaklama olanağının sağlanması, market, restorant ihtiyaçlarının giderilmesi, hemen yakınındaki piknik alanlarının kullanılabilir hale getirmek için düzenlenmesi ve çevre düzenlemesinin tamamlanması.
2- Belediye bünyesine aldığınız Bantaş’ı nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz?
Başkan Zafer Arpacı : İlçemizde 2. Etap TOKİ yapılması için gerekirse burayı toplu konut için düşünebiliriz. Ancak öncelikle buranın çalıştırılmasına yönelik çalışmalar içindeyiz.
Bir kaç firmayla ön görüşmeler yaptık. Bunlardan sonuç alabilirsek Banazlı kardeşlerimizden çalıştırılmak şartıyla kiraya verebiliriz. Mantıklı ve tatmin edici bir fiyat olursa da satabiliriz.
 
3- İlçe merkezinde tamamen dolan şehir mezarlığı ile ilgili yeni projeniz var mıdır?
Başkan Zafer Arpacı : Bu konu hakkında Orman Dairesi ile görüşüldü. İlçeye yakın bir mevkide yeni bir mezarlık için yer tesbiti yapıldı. Resmi işleri de tamamlandı. Yakında yeni bir şehir mezarlığı için çalışmalara başlayacağız.
 
4- Bölgemizin en önemli yeni sorunu Murat Dağı var. Bazı belediyelerle birlikte Uşak Belediyesi de Murat Dağı’nda altın sondajlarıyla ilgili tepkisini koydu. Banaz Belediyesi olarak Murat Dağı’nı adeta talan edeceklere yönelik sizin bir girişiminiz olacak mı?
Başkan Zafer Arpacı : Murat Dağı bizim içinde çok önemli bir hayat kaynağıdır. Doğal kaynaklarımızın zarar göreceği girişimlere biz de karşıyız.
Diğer belediyelerimizin yanındayız. Görüşmeler yaparak birlikte hareket edeceğiz. Üzerimize ne düşerse biz de elimizi taşın altına koyarız.
 
5- Pazar yerine dışarıdan pazarcı sokulmadığı, burada bir tekelleşme yaratıldığı ve vatandaşların hem ucuz, hem taze ve kaliteli ürün bulamadığı yönünde şikayetler var. Bununla ilgili önlem almayı düşünüyor musunuz?
Başkan Zafer Arpacı : Bu şikayetler üzerine Zabıta Birimimize ve ekiplerine gerekli talimatları verdik.
İlçemize pazar yerinde satış yapmak için dışarıdan gelen pazarcılara da izin verilerek yer gösterilecektir. Olumsuz durumların öncelikle zabıtaya, sonuç alınamazsa bizzat belediye başkanı olarak bana bildirmelerini bekliyorum.
 
6- Doğalgazın ilçenin diğer kesimlerine ne zaman geleceği konusunda bir süreç belirlendi mi?
Başkan Zafer Arpacı : Önümüzdeki 5 yıllık süreçte ilçemizin tamamı doğalgaza kavuşacaktır. Bu konudaki çalışmalarımız aksamadan ve hızlı bir şekilde sürmektedir. Şirketle koordineli olarak gereken herşey yapılmaktadır.
 
7- Kaldırımların işgali konusundaki şikayetler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Başkan Zafer Arpacı : Kaldırımlar konusunda üç-beş esnaf haricinde önemli bir şikayet konusu yok. Ancak bazı esnafların bu işi abarttığını biz de görüyoruz. Bazıları adeta kaldırıma ikinci bir dükkan açmışlar. Zabıtaya gerekli talimatlar verildi. Bunların yoğun ve fazla olan kaldırım işgallerini sonlandırmalarını tebliğ ediyoruz. Bu girişimler sonuç vermezse cezai işlem uygulanacaktır.
 
8- Banaz Belediyesinde herhangi bir iltimaslı personel ya da bankamatik çalışanı var mı?
Başkan Zafer Arpacı : Banaz belediyesinin bir kuruşuna dahi kimseye yedirtmedik, yedirtmeyiz de. Banaz Belediyesinde böyle bir çalışan kesinlikle yoktur. 
 
9- Yol kenarlarına gelir getirici satış yerleri yapılmasıyla ilgili proje ya da düşünceleriniz var mı?
Başkan Zafer Arpacı : Yol kenarının her bölümüne müdahale etme ve bir şeyler yapma olanağımız yok. Ancak biz belediye olarak Hamamboğazı’nın giriş çıkış yakınlarına yöresel ürünlerin satılabileceği mekanlar yapıp ilçeye katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ancak diğer mevkilerde bu konuda girişimde bulunacak vatandaşlarımıza da gerekli yardımlarda bulunabileceğimizi belirtmek isterim.
 
10- Yeni seçilen Belediye Meclisi ile ilgili çalışmalarınızı olumsuz etkileyecek bir durum var mıdır?
Başkan Zafer Arpacı : Hiçbir şekilde olumsuzluk yaratan meclis üyemiz yoktur. Banaz’ın menfaatine olacak bütün işlerde elbirliği ile çalışıyoruz. Bu konularda ortak karar alıyoruz.
 
11- Organize Sanayi ile ilgili çalışmaların son durumu hakkında bilgi verir misiniz?
Başkan Zafer Arpacı : Organize için yer tespiti ve resmi girişimlerimizi tamamladık. Projenin resmi prosedürlerinin 90'ı tamamlandı. Organizenin yapılması için son evrağımızı da ilgili makamlara gönderdik. Büyük bir olasılıkla önümüzdeki günlerde onaylanacak. Bakanlık çalışmalarına resmi olarak başlayacaktır.
 
Bize verdiğiniz bilgiler için tüm Banazlılar adına teşekkür eder, yeni dönemin ilçemize ve size hayırlar getirmesini temenni eder, başarılarınızın devamını dileriz.
Başkan Zafer Arpacı : Ben de bizim düşünce ve çalışmalarımızı halkımıza yansıttığınız için size teşekkür eder, vatandaşlarımıza sevgi ve selamlarımı sunarım.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: •, BELEDİYE, BAŞKANI, ZAFER, ARPACI, MERAK, EDİLEN, SORULARI, YANITLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı