Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 08:56 Bu haber 657 kez okundu
 
BANAZ ÇAYI’NIN KİRLENMESİ TOPLANTIDA ELE ALINDI
- Haberi
BANAZ ÇAYI’NIN KİRLENMESİ TOPLANTIDA ELE ALINDI

Geçen haftalarda Banaz çayına atık bırakılması ve devamında yaşanan yoğun kirlenme üzerine dernek ve örgütler harekete geçti. Çeday ve Avgan Banaz Çayı Yaşatma Derneği tarafından konunun incelenip araştırılması için pazar günü Avgan’da bir toplantı düzenlendi. Murat Dağı Yok Olmasın Platformu ve buna bağlı oluşumların da destek verdiği toplantıda çevreci dernek, platform ve oluşumlar ne yapabileceğine dair yol haritası hazırladı.

Ulubey Belediyesi’nden bir meclis üyesi, Uşak Barosundan avukatlar, Murat Dağı Yok Olmasın Platformu temsilcisi; Uşak, Ulubey, Avgan ve çevre köylerden vatandaşların katıldığı toplantıda bazı kararlar alındı. Oluşumlar kararları şu şekilde listelendi.

1. Banaz’dan Ulubey’e dek Banaz Çayı’nın güzergahı boyunca bölgenin bölümlere ayrılması; evsel, tarımsal ve endüstriyel kirletici unsurların tek tek tespit edilmesi ve “kirlilik envanteri” çıkarılması.
2. Tespit edilen noktalar-dan numune alınarak kimyasal analizlerinin yaptırılması, çıkan sonuçlar eşliğinde konunun uzmanları tarafından bölgenin kirlilik ve kirlenme nedenleri haritasının çıkarılması.
3. Çıkan sonuçlar üzerinden hukuki sürecin başlatılması.
4. Kirliliğe dikkat çekmek ve kamuoyu yaratmak amacıyla CİMER’e kitlesel bilgilenme dilekçeleri gönderilmesinin organize edilmesi.
5. Çayın kirliliğinin önüne geçmek ve temizlenmesi için toplumsal mücadelenin yaratılması amacıyla köy toplantılarının hayata geçirilmesi.
6. Ulubey Belediyesi öncülüğünde, bölgenin il genel meclisleri, muhtarları, belediye başkanları ile bir toplantı organize edilmesi.
7. Banaz ile mücadelenin ortaklaştırılması. Bu amaçla Banaz Murat Dağıma Dokunma Platformu ve varsa diğer yapılarla irtibata geçilmesi.
8. Mücadelenin sürekliliğinin sağlanması amacıyla köy ve ilçelerde meclisleşmeye gidilmesi.
9. Kirlenmeye karşı tepkisiz kalan ya da karşı çıkmayan unsurların teşhir edilmesi.
10. Önümüzdeki hafta sonu Uşak Valiliği önünde basın açıklaması yaparak Uşak Valiliği ile görüşmek.
11. Toplantı kararlarının Aydın ve Denizli’deki inisiyatiflerle de paylaşılarak bölgesel bileşik mücadelenin yaratılması. Banaz Çayı, başta bölgemiz olmak üzere tüm Ege Bölgesi’nin en önemli su kaynaklarından. Banaz çayına sahip çıkmak, aynı zamanda tarladaki üründen çeşmemizden akan suya dek, yaşam kaynaklarımıza sahip çıkmak demek. Ve bunu ancak toplumsal birleşik mücadele ile başarabileceğimizin farkındayız ve bunu hep birlikte başaracağız.
Kaynak: (Yeşil Banaz) - Yeşil Banaz Gazetesi Editör: A. Erdal SARIOĞLU
Etiketler: BANAZ, ÇAYI’NIN, KİRLENMESİ, TOPLANTIDA, ELE, ALINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı